Fot. Materiały własne Ewy Ewart
Reklama

Do Rzeszowa powraca cykl „Letnie Ogrody Literackie”! Od lipca do września będziecie mogli spotkać znakomitych i cenionych pisarzy oraz reporterów.

Plenerowe spotkania organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publicznego w Rzeszowie. Jak co roku, spotkania ze znanymi i cenionymi pisarzami, reporterami, artystami, przedstawicielami świata kultury i mediów będą się odbywały niedzielne popołudnia w rzeszowskich ogrodach bernardyńskich. 

W poprzednich edycjach gośćmi „Letnich Ogrodów Literackich byli” m.in.: Mariusz Szczygieł, Agata Tuszyńska, Filip Springer, Joanna Brodzik, Magdalena Grzebałkowska, Jakub Małecki, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Tochman, Ryszard Ćwirlej, Cezary Łazarewicz, Joanna Jodełka, oraz „pierwsza dama polskich seriali”, scenarzystka Ilona Łepkowska.

Katarzyna Kubisiowska 

Zdjęcie: materiały Literackiego Festiwalu w Zakopanem

W tym roku zaplanowano siedem spotkań. Pierwsze odbędzie się 7 lipca z Katarzyną Kubisiowską, dziennikarką „Tygodnika Powszechnego”, biografką Jerzego Pilcha, Danuty Szaflarskiej, Jerzego Vetulaniego, autorką m.in. rozmowy rzeki z Wojciechem Mannem „Głos” i zbioru rozmów z ludźmi kultury „Blisko, bliżej”, autorką książki „Się żyje. Kora”.

Krzysztof Materna 

Zdjęcie: Joanna Pieczara / PHOTOGRAPHY & MAKE UP

28 lipca w ogrodach bernardyńskich będzie gościł Krzysztof Materna, konferansjer, satyryk, aktor, reżyser, od lat 80. tworzył z Wojciechem Mannem artystyczny tandem, realizujący m.in. kultowe programy telewizyjne „Mądrej głowie”, „Za chwilę dalszy ciąg programu”, „MdM”, „MdM po godzinach”, „MaMa” oraz „M kwadrat”. 

Ewa Ewart 

Fot. Materiały własne Ewy Ewart

Z kolei 4 sierpnia do Rzeszowa przyjedzie Ewa Ewart, dokumentalistka związana z BBC i TVN 24, laureatka najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie dokumentu w tym brytyjskiej Royal Television Society, nominowana do amerykańskiej nagrody „Emmy”. Za film „Dzieci Biesłanu” otrzymała nagrodę Peabody, uważaną za telewizyjnego Pulitzera. 

Marek Krajewski

Zdjęcie: materiały własne Marka Krajewskiego

11 sierpnia gościem „LOT”-u będzie Marek Krajewski, autor serii kryminałów o Eberhardzie Mocku, pracowniku Prezydium Policji w przedwojennym Wrocławiu, oraz o Edwardzie Popielskim, komisarzu Policji Państwowej w przedwojennym Lwowie, a także horroru „Demonomachia. Krajewski debiutował w roku 1999 powieścią „Śmierć w Breslau”.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Paweł Sołtys

Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

1 września będziecie mieli okazję się spotkać z Pawłem Sołtysem, popularnym jako Pablopavo, który jest wokalistą zespołu Vavamuffin. Jego opowiadania ukazywały się w „Lampie”, „Ricie Baum”, „Studium”. Za prozatorski debiut „Mikrotyki” otrzymał Nagrodę Literacką im. Marka Nowakowskiego, znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike.

Vincent V. Severski

Zdjęcie: materiały prywatne

8 września gościem ogrodów bernardyńskich będzie Vincent V. Severski, a  właściwie Włodzimierz Sokołowski, autor powieści szpiegowskich. Severski był funkcjonariuszem wywiadu PRL i III RP. Przez 26 lat życia pełnił służbę wywiadowczą, połowę tego czasu spędził poza Polską. W latach 90. szkolił się w CIA, pracował w Agencji Wywiadu. 

Wacław Radziwinowicz

Zdjęcie: Łukasz Węglewski / Radio Olsztyn

Tegoroczny cykl „LOT”-u zamknie spotkania 15 września z Wacławem Radziwinowiczem,  jednym z najlepszych znawców rosyjskiej duszy i polityki, od 1997 r. korespondentem „Gazety Wyborczej” w Rosji, potem też na Ukrainie i Białorusi, autorem m.in. bestsellerowego „Gogola w czasach Googla. Korespondencje z Rosji 1998-2012”. 

Później Radziwinowicz wydał także „Soczi. Igrzyska Putina” oraz „Crème de la Kreml”.

W 2023 roku ukazała się jego najnowsza książka „Putin, car Atlantydy. Droga do Wielkiej wojny”. W tej biografii-kronice rządów Putina pokazuje jego liczne metamorfozy, ale też uniwersalne mechanizmy osobowości byłego kagebisty oraz metody, które pozwoliły mu zbudować pozycję absolutnego władcy Rosji i pchnąć jego kraj w absurdalną wojnę z Ukrainą oraz konflikt z Zachodem.

Wszystkie spotkania rozpoczynać się będą o 16:00. Wstęp wolny. Jeżeli pogoda nie dopisze, to spotkania będą przenoszone do WiMBP przy ul. Sokoła 13. Projekt jest współfinansowany przez Fundusz Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(RzN)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama