Fot. Everteam. Na zdjęciu Sylwia Bajek i Szczepan Brzeski

Sylwia Bajek z Rzeszowa nie boi się spełniać swoich marzeń. W niedzielę znów wyruszyła do Nepalu, aby zostać najmłodszą Polką na Lhotse. Jej partner Szczepan Brzeski znów będzie atakował Mount Everest.

Wyprawa pochodzącej z Rzeszowa 26-letniej Sylwii Bajek i jej partnera Szczepana Brzeskiego na Mount Everest (8848 m n.p.m ) i Lhotse (8516 m n.p.m) właśnie się rozpoczęła. W niedzielę (8 kwietnia) oboje wyruszyli do Katmandu, by znów sięgnąć po swoje marzenia.

Celem Sylwii jest zdobycie Lhotse – czwartego co do wysokości szczytu Ziemi, znajdującego się w środkowej części Himalajów Wysokich, na granicy Nepalu i Chin. Sylwia realizuje projekt „Najmłodsza Polka na Lhotse – Ekspedycja 2018”.

Przypomnijmy, że w ub. r. rzeszowianka wraz ze Szczepanem próbowali razem zdobyć Mount Everest. Niestety, pomimo dobrego samopoczucia i kondycji, nie udało im się tego dokonać, ponieważ okazało się, że szerpa nie zabrał dla nich wystarczającej liczby butli z tlenem. 

To doświadczenie jednak nie poszło na marne –  dzięki wspinaczce lepiej poznali swój organizm, wiedzą jak się on aklimatyzuje w górach wysokich, a także mają świadomość, że mogą dać z siebie bardzo dużo, jednocześnie stawiając życie i bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.

Sylwia i Szczepan chociaż w tym roku ponownie wyruszają jako Everteam, to jednak cele mają inne. Oznacza to, że w kluczowym momencie, czyli podczas ataku szczytowego, będą osobno. Ich rozłączenie nastąpi powyżej obozu IV, ponieważ droga pod Lhotse na wysokości 7950 m pokrywa się z drogą na Mount Everest.

Szczegółowy plan tegorocznej wyprawy Sylwii i Szczepana jest bardzo podobny do tego z 2017 roku, bo wówczas ich aklimatyzacja przebiegała wzorcowo, co w efekcie spowodowało, że na wysokości 8800 m n.p.m (wysokość, którą zdobyli), czuli się dobrze. Taką dyspozycyjność chcą powtórzyć w tym roku.

Pierwsze dwa dni wyprawy Sylwii i Szczepana będą związane z pobytem w Katmandu – stolicy Nepalu. Przez kolejne osiem dni (11-19 kwietnia) Everteam ma w planach szybki wylot w kierunku Everest Base Camp (5364 m n.p.m.). Zanim jednak tam dotrą czeka ich przelot samolotem i lądowanie w Lukli na najbardziej niebezpiecznym lotnisku na świecie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Rok temu przeszliśmy mocne stres-testy również podczas lotu, kiedy małym 12-osobowym samolocikiem potrząsały masy powietrza – mocne i nierówne – na co wpływ ma ukształtowanie terenu – wysokie góry tuż obok – wspominają Sylwia i Szczepan.

Gdy dotrą na miejsce czeka ich trekking z wioski do wioski, który będzie polegał na systematycznym zwiększaniu wysokości. Na tym etapie Everteamowi będzie towarzyszyć codziennie życie miejscowej ludności.

W planach jest również odwiedzenie Namche Bazar – miejscowość w Nepalu w dystrykcie Solukhumbu, leżąca na wysokości 3440 m n.p.m. w rejonie lodowca Khumbu w Parku Narodowym Sagarmatha. To najlepiej rozwinięta miejscowość na trasie trekkingu do bazy pod Mount Everestem. Wioska ma kształt amfiteatru i jest otoczona praktycznie z każdej strony szczytami górskimi. Sylwia i Szczepan planują w niej przebywać dwa dni.

W 12. dniu (20 kwietnia) wyprawy wspinacze planują dojść już do EBC. Na tej wysokości zamierzają przebywać do 17 maja. Czas ten poświęcą głównie na wypady aklimatyzacyjne i odpoczynek oraz na zaatakowanie Ice Fall, czyli lodospadu.

Na tym etapie wyprawy kluczowym punktem będzie wyjście aklimatyzacyjne do obozu 3 na wysokości 7400 m n.p.m. Sylwia i Szczepan zamierzają zrobić to bez tlenu. Celem tego „wypadu” aklimatyzacyjnego będzie spędzenie całej nocy w „trójce”, by następnie zejść do nepalskich wiosek na wysokości 3500-4000 m n.p.m., aby odpocząć przed atakiem szczytowym.

Sylwia Lhotse, Szczepan Everest zamierzają zdobyć w dniach 18-25 maja. Trekking powrotny zaplanowali na 25 maja-1 czerwca. Podczas tegorocznej wyprawy Sylwii i Szczepanowi będzie towarzyszyć także Magdalena Gorzkowska, wicemistrzyni Świata w biegach halowych, która chce zostać najmłodszą Polką na Mount Evereście.

Całkowity koszt wyprawy na Lhotse to ok. 60 tys. zł. Część pieniędzy na wyprawę Sylwia zebrała dzięki platformie PolakPotrafi.pl. Everteamowi patronuje Rzeszów News.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama