Zdjęcie: Materiały II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie

Akcję #stopnienawiści rozpoczęli uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Do tego łańcuszka mają się włączać kolejne szkoły.  

Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, poruszyła całą Polskę. Mieszkańcy Rzeszowa przez trzy dni wpisywali się do księgi kondolencyjnej wystawionej w ratuszu. Nie mniej poruszająca była informacja o tym, że Jerzy Owsiak zrezygnował z funkcji prezesa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W internecie trwa akcja „MuremZaOwsiakem”. Internauci apelują do twórcy WOŚP, by nie opuszczał Orkiestry.

„Nie” dla agresji i hejtu w internecie

Po tragicznych wydarzeniach w Gdańsku coraz więcej mówi się także o walce z mową nienawiści. W Rzeszowie do tej walki włączyła się w piątek młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego, gdzie zainicjowano akcję #stopnienawiści. Jej organizatorami są licealistki: Eryka Ciesielska, Aleksandra Pikuła, Kornelia Czekaj, Weronika Wisz i Aneta Walczak.  

– Celem akcji jest sprzeciw wobec szerzącej się agresji, a także zwrócenie uwagi na powszechny hejt w internecie. To również wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – wyjaśnia nam Eryka Ciesielska, tegoroczna maturzystka. 

Zdjęcie: Materiały II LO w Rzeszowie

Biorą odpowiedzialność za przyszłość Polski

Akcja polega na tym, że uczniowie ubierają się na czerwono, stają do wspólnego zdjęcia w kształcie serca i publikują je z hasztagiem „stopnienawiści w mediach społecznościowych, jednocześnie wskazując kolejną szkołę, by włączyła się do akcji. Uczniowie z II LO „nominowali” do niej swoich kolegów i koleżanki z I LO.  

– Jako młodzi ludzie bierzemy odpowiedzialność za przyszłość naszego kraju, a ta inicjatywa jest pierwszym krokiem do jej budowania – uważa Eryka Ciesielska.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W piątek uczniowie II LO podczas długiej przerwy w sali gimnastycznej wysłuchali krótkiego wykładu nauczyciela szkoły Sławomira Gołąba na temat mowy nienawiści i hejtu w internecie, minutą ciszy uczczono również pamięć o Pawle Adamowiczu.  

Ratusz: Tolerancja i wzajemny szacunek

Także władze Rzeszowa zapewniają, że nie będą obojętne wobec mowy nienawiści. Wzorem innych polskich miast, m.in. Warszawy, w rzeszowskich szkołach nauczyciele mają zwracać więcej uwagi na hejt i nie udawać, że problemu nie ma, albo sam się rozwiąże.  

– Widzimy wszyscy, co się dzieje w naszym kraju, a to nas zobowiązuje, aby zwrócić szczególną uwagę na mowę nienawiści, tolerancję, wzajemny szacunek – mówił w czwartek podczas spotkania z dyrektorami rzeszowskich szkół Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa, odpowiedzialny za edukację. 

– To na naszych barkach spoczywa zwrócenie uwagę młodzieży, aby zajęła się czymś innym, a nie tylko siedzeniem w internecie – podkreślił wiceprezydent.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama