Pierwsze trójki na listach w wyborach do sejmiku województwa podkarpackiego zaprezentowała dzisiaj (22 września) Platforma Obywatelska.

– Przygotowaliśmy mocne listy, które gwarantują nam utrzymanie wyniku uzyskanego w 2010 roku [7 mandatów, drugie miejsce za PiS – red.]. W trakcie kampanii wyborczej będziemy mówić o tym, co udało się załatwić, co będziemy chcieli jeszcze uzyskać dla naszego regionu. Pokażemy, że jesteśmy merytoryczni i skuteczni – mówiła na konferencji Jolanta Kaźmierczak, rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej na Podkarpaciu.

– Kampania będzie okazją do tego, by podsumować, co udało się u nas zrealizować. Zaprezentujemy szczegółowy program na następne cztery lata. Skupimy się na środowisku naukowym i studenckim – mówiła Teresa Kubas-Hul, radna sejmiku i wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Silny ośrodek akademicki

Kubas-Hul startuje w wyborach z pierwszego miejsca w okręgu nr 1, który obejmuje Rzeszów, powiaty leżajski, rzeszowski, łańcucki.

– Na Podkarpaciu studiuje około 70 tys. studentów. To dobrze przygotowana młodzież, ale jest olbrzymi problem ze znalezieniem pracy. Proponujemy stworzenie inkubatorów przedsiębiorczości, by młodzi mogli założyć własną działalność gospodarczą. A także tworzenie platformy start-up’owej w ramach, której będziemy chcieli przygotować studentów podczas nauki do tworzenia własnej działalności, a następnie wesprzeć ich finansowo – powiedziała Kubas-Hul.

Platforma Obywatelska chce na Podkarpaciu stworzyć silny ośrodek akademicki, budować międzynarodowe zespoły, włączając do nich również studentów. – Chcemy sprzęt i aparaturę na uczelniach teraz dobrze wykorzystać – mówili na konferencji przedstawiciele PO, dodając, że zależy im na zintegrowaniu środowiska akademickiego, by mogło się ono starać o pieniądze z krajowych i międzynarodowych programów.

PO chce, by programy stażowe dla studentów były dostosowane do potrzeb pracodawców, a także, by studenci mogli już w trakcie studiów zaprezentować się potencjalnym pracodawcom.

Pieniądze na kolejny odcinek S19

Platforma Obywatelska zamierza w najbliższych czterech latach skupić się także na polepszeniu infrastruktury drogowej na Podkarpaciu. Chodzi m.in. o budowę drogi ekspresowej S19. Są już zagwarantowane pieniądze na odcinek S19 Rzeszów – Lublin. Już wiadomo, że na liście podstawowej znalazł się kolejny odcinek ekspresówki: Rzeszów – Babica.

Na liście są też budowy obwodnic Niska, Sanoka i Stalowej Woli. Na liście rezerwowej jest obwodnica Łańcuta. W planach są budowy obwodnic Dynowa, Czudca, Strzyżowa, Raniżowa, Korczowej, Oleszyc, Cieszanowa, Lubaczowa i Radomyśla.

PO zapowiedziała poprawę bezpieczeństwa na drogach. Rząd uruchomił specjalny program budowy chodników przy drogach krajowych. – Takie inwestycje będą realizowane w gminie Boguchwała, Lutoryżu, Wyżne i Kolbuszowej – powiedziała Teresa Kubas-Hul, twierdząc, że Platforma będzie dążyła także do lepszego skomunikowania Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego w Jasionce.

Ponadto PO w wyborach na prezydentów miast poprze Norberta Mastalerza, prezydenta Tarnobrzega, oraz Piotr Przytockiego, prezydenta Krosna. Kandydatem PO na prezydenta Przemyśla został Wojciech Błachowicz. Jeszcze nie zapadła ostateczna decyzja, czy Platforma zdecyduje się na poparcie Tadeusza Ferenca, który znów kandyduje na prezydenta Rzeszowa.

KANDYDACI PLATFORMY OBYWATELSKIEJ DO SEJMIKU

Okręg nr 1: Rzeszów, powiaty leżajski, rzeszowski, łańcucki

1. Teresa Kubas-Hul – obecny wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości,

2. Danuta Stepień – dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego

3. Bogdan Ulijasz – wiceminister sportu (poprzednio m.in. sekretarz województwa)

Okręg nr 2: powiaty dębicki, mielecki, ropczycko-sędziszowski, strzyżowski

1. Zdzisław Nowakowski, obecny radny dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli

2. Jarosław Śliwa – naczelnik Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Dębicy, kandydat na burmistrza

3. Tadeusz Sowa – kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Ropczycach

Okręg nr 3: Tarnobrzeg, powiaty tarnobrzeski, niżański, kolbuszowski, stalowowolski

1. Iwona Kołek – przedsiębiorca

2. Antoni Rusinek – wiceprezes Huty Stalowa Wola.

3. Jadwiga Bielecka – dyrektor pogotowia w Nisku

Okręg nr 4” Przemyśl, powiaty przemyski, jarosławski, lubaczowski, przeworski

1. Maciej Lewicki (obecny radny), lekarz ze szpitala wojewódzkiego

2. Jan Bartmiński – (obecnie przewodniczący Rady Miasta Przemyśl)

3. Jan Kułaj – rolnik przedsiębiorca

Okręg nr 5: Krosno, powiaty krośnieński, bieszczadzki, brzozowski, jasielski, leski, sanocki

1. Joanna Frydrych (radna powiaty krośnieńskiego, wicedyrektor ZUS w Jaśle, prezes klubu piłkarskiego karpaty Krosno).

2. Sławomir Miklicz (obecny radny wojewódzki, przewodniczący sejmiku)

3. Dariusz Pomprowicz (kierownik Sanepidu w Jaśle)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama