Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

Nie sprzed Podziemnej Trasy Turystycznej, a sprzed dworca PKP. Nie zwykłym autobusem, a elektrycznym – to zmiany, które czekają na trasie linii „Zobacz Rzeszów”, która rusza już 3 maja. 

Od 2015 roku w stolicy Podkarpacia kursuje linia „Zobacz Rzeszów”. Ta atrakcja to pomysł Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa, który chciał, aby rzeszowianie bezpłatnie mogli zobaczyć, jak zmienia się ich miasto. 

Zgodnie z tradycja inauguracyjny kurs linii specjalnej w nowym sezonie odbędzie się w Święto Paniagi (3 maja) o godz. 13:00 z udziałem Marka Ustrobińskiego, wiceprezydenta Rzeszowa, który wcieli się w rolę przewodnika. Następnie kursy będą odbywać się regularnie w każdą niedzielę o 13:00, począwszy od 5 maja. Wówczas przewodnikami będą pracownicy wydziału promocji i współpracy międzynarodowej w rzeszowskim magistracie.

W tym roku trasa linii „Zobacz Rzeszów” rozpocznie się i zakończy się przed dworcem PKP, a nie jak dotychczas przed Podziemną Trasą Turystyczną w Rynku. 

– Zmiana wynika stąd, że w tym roku linię „Zobacz Rzeszów” będą obsługiwać autobusy elektryczne. Jadąc sprzed dworca PKP pasażerowie będą mogli zobaczyć, jak wygląda szybkie ładowanie autobusów elektrycznych – mówi nam Kamil Czyż, wicedyrektor wydziału promocji i współpracy międzynarodowej w rzeszowskim magistracie. 

Trasa linii „Zobacz Rzeszów” będzie wynosiła około 45 km. Czas podróży to 1 godz. i 10 minut. Autobus wyjeżdżając sprzed dworca PKP pojedzie na dworzec lokalny pod wiaduktem Śląskim. Następnie pojedzie już bez zmian al. Cieplińskiego aż do ronda Dmowskiego, następnie skręci w al. Piłsudskiego i pojedzie aż do ronda Pobitno.

Później autobus „Zobacz Rzeszów” pojedzie al. I Armii Wojska Polskiego przez rondo Kuronia, most Mazowieckiego, ul. Lubelską. Dalej kurs będzie obejmował fragment ul. Warszawskiej tak, aby przejechać obok biurowca SkyRes. Następnie, zamiast w ul. Ofiar Katynia, autobus skręci w ul. Okulickiego i pojedzie prosto w ulice Witosa, Wiktora, dojedzie do ul. Bł. Karoliny, gdzie przy szkole zrobi nawrotkę i tą samą ulicą dojedzie do ronda Pileckiego, gdzie skręci w ul. Kotuli.

Autobus wjedzie na ul. Krakowską i przejedzie obok strefy ekonomicznej Dworzysko i wjedzie na drogę ekspresową S19 przy węźle Rzeszów-Zachód i wyjedzie na nowo oddanym odcinku Rzeszów-Południe. Ta część trasy będzie zupełną nowością. Następnie autobus pojedzie ulicami Podkarpacka, Powstańców Warszawy, Rejtana, Kopisto przez most Zamkowy i zatrzyma się na przystanku przy ul. Grottgera na przeciwko stacji PKP. 

Bezpłatne bilety na linię „Zobacz Rzeszów” będą dostępne od godz. 10:00 w piątek (26 kwietnia) w Podziemnej Trasie Turystycznej. Podczas jednego kursu autobus zabiera średnio około 40 osób. W ub. r. podczas 30 kursów łącznie linią „Zobacz Rzeszów” przejechało 1200 osób. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama