Zdjęcie: Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie

Do poniedziałku, 11 listopada, kierowcy muszą się spodziewać częstszych kontroli policji na podkarpackich drogach. 

W piątek rozpoczęła się policyjna akcja „Listopadowy weekend”. Jak twierdzi nadkom. Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, głównym zadaniem funkcjonariuszy będzie ułatwianie ruchu pojazdów na drogach województwa.

– Szczególną uwagę funkcjonariusze zwracać będą na stan trzeźwości kierowców, a także na wykroczenia, które są główną przyczyną wypadków drogowych, m.in. nieprawidłowe wyprzedzanie, nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu czy nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych – poinformowała nadkom. Marta Tabasz-Rygiel. 

Baczną uwagę policjanci będą też zwracać na przypadki przekraczania dopuszczalnej prędkości. Na podkarpackich drogach pojawiło się więcej policyjnych samochodów wyposażonych w wideorejestratory, a w wielu miejscach kontrole prędkości są prowadzone w sposób kaskadowy. Akcja „Listopadowy weekend” potrwa do poniedziałku.

Pierwszy dzień akcji zbiega się również z trwającą w piątek ogólnopolską akcją „Kaskadowy pomiar prędkości”. Pomiary są w co najmniej w dwóch punktach na tym samym odcinku drogi. Kierowcy, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, muszą liczyć się z konsekwencjami – mandatem karnym, punktami karnymi i ryzykiem utraty prawa jazdy.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Policja przypomina, że przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy. Funkcjonariusze apelują do kierowców o przestrzeganie limitów prędkości, a także zmniejszanie szybkości szczególnie w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz w rejonie skrzyżowań.

Ponadto, policja przypomina, że jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Policjanci apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek. Jesień to też najtrudniejszy okres dla pieszych z uwagi na szybko zapadający zmrok i zmienną pogodę. Ważne jest to, aby piesi, którzy poruszają się jezdnią lub poboczem, nosili elementy odblaskowe.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama