Tomasz Kamiński z SLD i Ewa Wasiewicz z Twojego Ruchu otwierają listy Zjednoczonej Lewicy na Podkarpaciu. Obie zostały już zarejestrowane w komisji wyborczej.

[Not a valid template]

 

W sobotę (12 września) Zjednoczona Lewica zarejestrowała listę kandydatów w okręgu nr 23 (rzeszowsko-tarnobrzeskim). Otwiera ją obecny poseł SLD Tomasz Kamiński, przewodniczący partii na Podkarpaciu.

W środę ZL zarejestrowała listę kandydatów w okręgu nr 22 (krośnieńsko-przemyskim). Tę listę otwiera Ewa Wasiewcz z Twojego Ruchu i przewodnicząca partii w okręgu krośnieńskim.

Zjednoczona Lewica to porozumienie wielu partii. Oprócz SLD i Twojego Ruchu, także Unii Pracy, Polskiej Partii Socjalistycznej i Partii Zielonych oraz kilku innych lewicowych środowisk.

Na podkarpackich listach są także „sympatycy SLD”. Na liście rzeszowskiej jest ich ośmiu. Najbardziej znanym nazwiskiem jest Krystian Herba, rzeszowski trialowiec, który do Sejmu będzie startował z 11. miejsca. Na liście w okręgu krośnieńskim „sympatyków SLD” jest 3.

Najwięcej osób na podkarpackich listach Zjednoczonej Lewicy jest z SLD – 26 (16 na liście rzeszowskiej, na krośnieńskiej – 10). Twój Ruch wystawia 11 osób – 3 w Rzeszowie, 8 w Krośnie. Zieloni mają dwóch kandydatów – po jednym w obu okręgach.

Na rzeszowskiej liście jest także członek Federacji Młodych Socjaldemokratów, młodzieżówki SLD. To Tomasz Wodziński z Dębicy (10 miejsce). – Głos na mnie będzie prawdziwym strzałem w „10” – mówi Wodziński.

– Wszystkie rozmowy na temat budowania list zapadały wspólnie. Nie było żadnego dyktatu. To było porozumienie. Wszyscy chcemy dobrego wyniku dla Zjednoczonej Lewicy – mówił w sobotę w Rzeszowie Tomasz Kamiński.

Zatrzymać prawicowe szaleństwo

W sobotę ZL złożyła do komisji wyborczej komplet dokumentów wraz z wymaganą liczbą podpisów poparcia kandydatów ZL. W okręgu rzeszowskim zebrano ponad 15 tys. podpisów, w okręgu krośnieńskim – kilkanaście tysięcy.

– W obu okręgach są reprezentanci wszystkich środowisk, różnych grup zawodowych, różnych partii politycznych – mówił Kamiński. – Wierzymy w dobry wynik lewicy. Chcemy zatrzymać to szaleństwo prawicowe, które, niestety, w Polsce narasta. Wszystkie sondaże pokazują tendencję, że ZL z dnia na dzień rośnie w siłę – powiedział poseł SLD, jedyny obecnie z Podkarpacia.

Zjednoczona Lewica liczy na co najmniej dwa mandaty po wyborach. Szefem sztabu wyborczego ZL na Podkarpaciu został Wiesław Buż (SLD), który startuje do Sejmu z drugiego miejsca rzeszowskiej listy.

– Jestem orędownikiem połączenia sił. Skupienia się w jednej, mocnej drużynie. Zabieramy się do mocnej pracy, udajemy się do wyborców – mówił Buż. Zapowiedział, że Zjednoczona Lewica kampanię wyborczą będzie prowadziła w oparciu o 7 bloków tematycznych, m.in. na temat zdrowia i relacji państwo-kościół.

Nie uprawiają polityki szklanego ekranu

ZL startując w bloku musi zdobyć co najmniej 8 proc. głosów, jeżeli chce wejść do Sejmu. – Naszym celem nie jest jeden mandat, chcemy więcej. Chcemy być potrzebni podkarpackiej społeczności – powiedział Wiesław Buż.

– My nie uprawiamy polityki przesz szklany ekran, spotykamy się z ludźmi, rozmawiamy z nimi. To dziesiątki, setki rozmów. Na ich bazie też chcemy budować naszą ofertę – dodaje Tomasz Kamiński.

Na sobotniej konferencji było także kilku innych kandydatów rzeszowskiej listy ZL. Jerzy Filipek z SLD (18. miejsce), Piotr Kania z Twojego Ruchu (3. miejsce), Bartłomiej Groch z Zielonych (7. miejsce) i Sylwia Romaniak z SLD (16. miejsce).

– Chciałbym, aby mój głos w parlamencie był słyszalny, był głosem sprzeciwu wobec aktualnej polityki polskiego rządu w sferze bezpieczeństwa, polityki zagranicznej. Chciałbym również, aby mój głos był słyszalny w zakresie prawdy historycznej. Nie można budować przyjaźni z Ukraińcami na milczącej i aprobującej przez rząd polski zbrodni wołyńskiej – powiedział Filipek.

Popierają start Tadeusza Ferenca

Zjednoczona Lewica nie wystawia kandydatów do Senatu. – Senat jest niepotrzebny, trzeba go zlikwidować – uważa Tomasz Kamiński. W Rzeszowie Zjednoczona Lewica poprze startującego do Senatu prezydenta Tadeusza Ferenca.

– Chociaż, jako mieszkaniec Rzeszowa, uważam, że to byłaby wielka szkoda , gdyby miasto straciło tak wspaniałego gospodarza – powiedział poseł SLD.

– Tadeusz Ferenc może dać przykład dobrego parlamentarzysty, jak pracować na rzecz województwa podkarpackiego, jak innych zachęcić do aktywnej pracy – uważa Wiesław Buż.

Tomasz Kamiński był pytany także o stanowisko lewicy w sprawie problemu uchodźców, z jakim obecnie zmaga się Unia Europejska. Kamiński powiedział, że SLD chce w tej sprawie debaty w Sejmie.

– Nasze stanowisko jest jasne i jednoznaczne: solidarność obowiązuje wszystkie państwa UE, ale zdrowa i mądra solidarność. Pamiętajmy, że wśród tych uchodźców mogą być terroryści – mówił Kamiński.

Skomentował także start Jana Burego z pierwszego miejsca rzeszowskiej listy PSL. – To suwerenna decyzja PSL. Nie mnie to oceniać. Jan Bury jest wyrazistym liderem PSL od wielu lat.

WALDEMAR BIENIEK

redakcja@rzeszow-news.pl

LISTY ZJEDNOCZONEJ LEWICY

Okręg nr 23

1. Tomasz Kamiński, powiat rzeszowski, SLD

2. Wiesław Buż, powiat rzeszowski, SLD

3. Piotr Kania, powiat stalowowolski, Twój Ruch

4. Antoni Bryk, powiat mielecki, SLD

5. Anna Kowalska, powiat rzeszowski, SLD

6. Amanda Siudy, powiat niżański, SLD

7. Bartłomiej Groch, powiat rzeszowski, Zieloni

8. Ala Zych, powiat stalowowolski, SLD

9. Monika Mędrek, powiat leżajski, SLD

10. Tomasz Wodziński, powiat dębicki, FMS / SLD

11. Krystian Herba, powiat rzeszowski, sympatyk SLD

12. Zbigniew Młodawski, powiat tarnobrzeski, sympatyk SLD

13. Iwona Zawada, powiat tarnobrzeski, sympatyk SLD

14. Adam Banaś, powiat ropczycko-sędziszowski, SLD

15. Wiesława Sobala-Chłopek, powiat rzeszowski, SLD

16. Sylwia Romaniak, powiat strzyżowski, SLD

17. Bogumił Kochman, powiat rzeszowski, SLD

18. Jerzy Filipek, powiat rzeszowski, SLD

19. Maciej Sekunda, powiat łańcucki, sympatyk SLD

20. Natalia Kacała, powiat mielecki, sympatyk SLD

21. Robert Oczoś, powiat rzeszowski, SLD

22. Katarzyna Paluch, powiat tarnobrzeski, Twój Ruch

23. Marta Maciuk, powiat tarnobrzeski, sympatyk SLD

24. Tadeusz Chmiel, powiat leżajski, sympatyk SLD

25. Bronisława Buława, powiat tarnobrzeski, sympatyk SLD

26. Krzysztof Polak, powiat stalowowolski, Twój Ruch

27. Józef Przyboś, powiat rzeszowski, SLD

28. Marian Tomczyk, powiat tarnobrzeski, SLD

29. Dorota Dominik, powiat rzeszowski, SLD

30. Grzegorz Tuderek, powiat strzyżowski, SLD

Okręg nr 22

1.Ewa Wasiewicz, powiat przemyski, Twój Ruch

2. Marian Kawa, powiat sanocki, SLD

3. Jerzy Ziomek, powiat jasielski, Twój Ruch

4. Wiesław Stebnicki, powiat bieszczadzki, SLD

5. Wacław Bar, powiat przeworski, Twój Ruch

6. Tomasz Lackosz, powiat jasielski, SLD

7. Andrzej Orzechowski, powiat przemyski, Zieloni

8. Bożena Kamińska, powiat przemyski, Twój Ruch

9. Helena Warda, powiat przemyski,, sympatyk Sld

10. Agnieszka Łaba, powiat przemyski, Twój Ruch

11. Natalia Florczak, powiat brzozowski, SLD

12. Justyna Bury, powiat przemyski, Twój Ruch

13. Gabriel Zajdel, powiat krośnieński, SLD

14. Waldemar Forbot, powiat przemyski, Twój Ruch

15. Marcin Kiper, powiat sanocki, SLD

16. Dagmara Kuropatwa, powiat przemyski, SLD

17. Izabela Kochman, powiat jasielski, sympatyk SLD

18. Edyta Sebzda, powiat jarosławski, sympatyk SLD

19. Renata Drewniak, powiat lubaczowski, SLD

20. Robert Kępa, powiat przemyski, Twój Ruch

21. Magdalena Kolanko, powiat krośnieński, SLD

22. Tadeusz Błaszczyszyn, powiat przemyski, SLD

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama