Zdjęcie: Katarzyna Pawlak / Urząd Miasta w Rzeszowie

– W Rzeszowie mieszka się bardzo dobrze. Nie ma drugiego takiego miasta w Polsce, do którego chciałabym się przeprowadzić. Rzeszów jest najlepszy – mówiła 32-letnia Edyta Urbala, zwyciężczyni loterii „Mieszkam w Rzeszowie”.

We wtorkowe przedpołudnie z rąk prezydenta Tadeusza Ferenca rzeszowianie, którzy zameldowali się w stolicy Podkarpacia i wzięli udział w loterii „Mieszkam w Rzeszowie” odebrali cenne nagrody. Laureatką nagrody głównej została Edyta Urbala.

– Nie spodziewałam się wygranej. Pierwszy raz coś wygrałam i od razu udało się zdobyć pierwszą nagrodę. Warto brać udział w takiej loterii. To nic nie kosztuje, a możne wygrać ciekawe nagrody – mówiła szczęśliwa zwyciężczyni loterii „Mieszkam w Rzeszowie”. Do jej rąk trafił robot kuchenny Thermomix.

Pani Edyta do Rzeszowa przyjechała na studia – technologia chemiczna na Politechnice Rzeszowskiej – z Ciężkowic. Gdy je ukończyła wróciła do rodzinnego miasta, by po 5 latach powrócić do stolicy Podkarpacia wraz z mężem oraz dziećmi i osiąść tu na stałe.

– Kupiliśmy w Rzeszowie mieszkanie i zameldowaliśmy się 15 listopada, dzięki czemu udało nam się wziąć jeszcze udział w loterii – mówiła pani Edyta.

– Rzeszów nam się spodobał. Jest tu spokojnie, czysto, miasto się rozwija. Jest też praca. Jednym słowem – mieszka się tu bardzo dobrze. Nie ma drugiego takiego miasta w Polsce, do którego chciałbym przeprowadzić. Rzeszów jest najlepszy – dodawała z uśmiechem.

Mieszkańcy są najważniejsi

Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ stolica Podkarpacia i  Warszawa są jedynymi miastami w Polsce, które odnotowują wzrost liczby mieszkańców.

– My się z tego, bardzo, bardzo cieszymy – mówił Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa.

– Szacujemy, że w Rzeszowie mieszka ponad 200 tys. osób. Chcemy, żeby te osoby, które mieszkają w naszym mieście praktycznie na stałe, również się zameldowały. Staramy się tak miastem kierować, aby było ono przyjazne dla naszych mieszkańców – dodawał Sienko.

Przywołał również wyniki ostatniej diagnozy społecznej, którą przeprowadził Uniwersytet Rzeszowski. Wynika z niej, że 82 proc. mieszkańców stolicy Podkarpacia jest bardzo zadowolonych z tego, że mieszka w Rzeszowie, a tylko 2 proc. ankietowanych osób wyraziło niezadowolenie.

– Miasto jest taką materią, która nigdy nie będzie dokończona, czyli ciągle modernizację trzeba będzie prowadzić. Natomiast dewizą naszego prezydenta jest to, że najważniejsi w naszym mieście są jego mieszkańcy – zapewniał Sienko.

– Nam zależy na wszystkich osobach, które rodzą się w Rzeszowie, które z rodzicami przyjeżdżają do naszego miasta. Jesteśmy najmłodszym miastem w Polsce. Średnia wieku w Rzeszowie to 39 lat – dodawał wiceprezydent Rzeszowa.

Ferenc: Jesteście naszą przyszłością

Podczas uroczystego spotkania z okazji wręczenia nagród w loterii „Mieszkam w Rzeszowie” pojawił się również prezydent Tadeusz Ferenc.

– Gratuluje zwycięzcom. Gratuluje, że zameldowaliście się w Rzeszowie. Widzę tutaj młode osoby. Bardzo się cieszę. To jest nasza przyszłość. Wszędzie mówię, że dla tych młodych ludzi warto pracować, warto się starać o to, żeby w Rzeszowie budować nowe obiekty. Z wielką radością wręczam nagrody – mówił zadowolony Tadeusz Ferenc.

Prezydent Rzeszowa pytał laureatów również o to, co powinno powstać w stolicy Podkarpacia, aby mieszkańcom żyło się lepiej. Usłyszał, że za długo się czeka na mieszkania z miejskich zasobów. Padły też sugestie, by w Rzeszowie pojawił się w końcu aquapark i kryte lodowisko.

– Córka od dwóch lat jeździ na łyżwach i musimy ją zawozić aż do Dębicy – mówiła Natalia  Zhuukovych-Dorodnykh, laureatka nagrody IX stopnia.

– Ale jest lodowisko na Rynku – bronił się Tadeusz Ferenc.

– Tak, ale takie malutkie. A my chcemy dużego, zadaszonego – odpowiadała z uśmiechem pani Natalia, która wraz z rodziną do Rzeszowa przyjechała aż z Ługańska na Ukrainie.

Rzeszów to bajeczne miasto

Natalia  Zhuukovych-Dorodnykh i jej rodzina do Polski przyjechała w styczniu 2015 roku dzięki programowi ewakuacji Polaków z Donbasu. Najpierw pół roku mieszkała w niewielkiej miejscowości pod Olsztynem, następnie otrzymała od władz Rzeszowa propozycję, by zameldować się właśnie w stolicy Podkarpacia.

– Miasto jest bardzo ciekawe. Łączy tradycję z nowoczesnością. Interesującymi obiektami jest fontanna multimedialna, Podziemna Trasa Turystyczna czy zamek Lubomirskich – wymienia zalety Rzeszowa pani Natalia.

– Rzeszów jest czysty, ma świetnie zorganizowany transport publiczny i jest przepięknie oświetlony na święta. Rzeszów to bajeczne miasto – dodawała.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Mam tylko nadzieję, że w Rzeszowie pojawi się jeszcze to lodowisko, ponieważ moja córka Wiktoria w Ukrainie zajmowała się łyżwiarstwem figurowym. Poza tym, Rzeszów jest miastem dla młodych osób, nowoczesny  i taki obiekt sportowy zdecydowanie powinien się tu znajdować – argumentowała pani Natalia.

Córka pani Natalii ma na imię Wiktoria. Chodzi do piątej klasy. Uczy się w Szkole Podstawowej nr 8.

– Dobrze mi się uczy w polskiej szkole. Najbardziej lubię lekcję wychowania fizycznego. Nie mam problemu, żeby porozmawiać z koleżankami, chociaż języka polskiego uczę się dopiero od roku – mówiła ładną polszczyzną Wiktoria.

– Gdy przyjechaliśmy do waszego kraju nie znaliśmy ani jednego słowa po polsku, chociaż moja babcia była Polką, ale nie wiem dlaczego nas nie uczyła języka – dodawała mama Wiktorii.

Natalia Zhuukovych-Dorodnykh z córką mieszkają obok parku Sybiraków przy os. Baranówka.

Ponad 1000 osób zameldowanych

Loteria „Mieszkam w Rzeszowie” trwała od 8 kwietnia do 20 listopada br. i mógł w niej wziąć udział każdy, kto w okresie od 1 maja 2015 r. do 20 listopada 2016 r. zameldował się w Rzeszowie i miał ukończone 18 lat.

W takiej formule loteria została zorganizowana po raz pierwszy. W ubiegłym roku również losowano nagrody, ale wśród tych osób, które nie tylko się zameldował, ale również rozliczyły podatek w Rzeszowie.

Tym razem zdecydowano, że  mieszkańcy stolicy Podkarpacia będą bawić się podwójnie. Zwyciężczynią loterii „Rozlicz PIT w Rzeszowie”, która trwała od 8 kwietnia do 8 maja, była Małgorzata Fronczyk, która otrzymała nagrodę główną – skuter Romet Blu City.

– Dzięki loterii ponad 1000 mieszkańców więcej zameldowało się w Rzeszowie – mówi Marzena Furtak-Żebracka, dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Te słowa potwierdzają chociażby statystyki. Od 1 maja 2015 roku do 20 listopada 2016 roku zameldowało się 24 662 osoby. Rok temu – 23 524. Losowanie nagród loterii „Mieszkam w Rzeszowie” odbyło się 23 listopada w ratuszu. W zabawie wzięło  udział  1269 mieszkańców.

Ratusz szacuje, że dzięki nowym osobom, które zameldowały się w Rzeszowie, wpływy z podatków do budżetu miasta wyniosą około 1,3 mln zł. Sama loteria kosztował niewiele ponad 30 tys. zł.

LISTA LAUREATÓW LOTERII

– Laureat nagrody głównej – Edyta Urbala – Robot kuchenny Thermomix;

– Laureat nagrody I stopnia (nr 2) – Krystian Piskorowski – Komputer MacBook Apple;

– Laureat nagrody stopnia (nr 3) – Renata Warzybok – Odkurzacz Irobot Roomba 866;

– Laureat nagrody III (nr 4) – Joanna Bartman – Apple iPad Air 2 64GB z wifi srebrny;

– Laureat nagrody IV (nr 5)  – Iwona Salitra – Orbitrek E5000i iconsole;

– Laureat nagrody V (nr 6) – Sebastian Bokota – Sony PlayStation 4 1TB + Star Wars: Battlerfront (limited edition);

– Laureat nagrody VI (nr 7) – Jolanta Nykiel Stolarz – Generator pary TEFAL GV8981 Pro Xpert Control Plus;

– Laureat nagrody VII (nr 8)  – Agnieszka Cieślak – Wodoodporny odtwarzacz Walkman wyposażony w technologię NFC i Bluetooth;

– Laureat nagrody VIII (nr 9) – nie dostarczył wymaganych dokumentów;

– Laureat nagrody IX (nr 10) – Natalia  Zhuukovych-Dorodnykh – Czytnik e-booków Amazone Kindle Paperwhite 3.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama