Lotnisko w Jasionce będzie odprawiało przesyłki dla Waimea Cargo Terminal

1
Reklama

Port lotniczy w Jasionce będzie świadczyć kompleksową obsługę handlingową przesyłek towarowych dla Waimea Cargo Terminal, który jest budowany w bezpośrednim sąsiedztwie podrzeszowskiego lotniska. We wtorek podpisano umowę w tej sprawie.

Zarząd Waimea Holding, który inwestorem Waimea Cargo Terminal Rzeszów-Jasionka, podpisał umowę z władzami lotniska w Jasionce na wynajem ponad 1,7 tys. m kw. powierzchni logistycznej. Port będzie świadczyć kompleksowe usługi handlingowe przesyłek towarowych. Terminal Waimea Cargo ma być oddany do użytku na początku czerwca br.

– Jesteśmy lotniskiem, które ma idealne warunki do rozwoju transportu towarowego. Wierzę, że nowoczesny, profesjonalny terminal  przyciągnie nowych kontrahentów i umożliwi nam szybki wzrost wolumenu cargo. To inwestycja, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nie tylko lokalnego biznesu, ale również przedsiębiorców z sąsiednich regionów, a także z Ukrainy i Słowacji – podkreśla Michał Tabisz, prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

– Poza Okęciem, jesteśmy jedynym lotniskiem w Polsce posiadającym przejście fitosanitarne. W połączeniu z możliwościami, jakie otwiera nowy terminal i parametrami technicznymi samego lotniska, w perspektywie kilku lat Rzeszów ma szansę stać się centrum frachtu lotniczego oddziaływującym na cały region Europy Środkowo-Wschodniej – dodaje Tabisz.

Zdjęcie: Materiały prasowe
Zdjęcie: Materiały prasowe

Waimea Cargo Terminal będzie miał powierzchnię ponad 6 tys. m kw. Obiekt powstaje na niespełna 2-hektarowej działce w sąsiedztwie lotniska. Terminal cargo buduje firma Trasko-Invest. Przepustowość terminalu wyniesie od 15 tys. do 20 tys. ton rocznie. Inwestor twierdzi, że będzie to jeden z najnowocześniejszych w Europie terminali cargo.

– Jestem przekonany, że to bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia rozwoju logistyki w Rzeszowie i całym regionie. Podkarpacie rozwija się w kierunku nowych technologii, a nowe technologie potrzebują transportu lotniczego. Waimea Cargo Terminal stworzy doskonałe warunki do obsługi każdego typu operacji lotniczej, w tym największych samolotów transportowych – wyjaśnia Andrzej Rosiński, prezes Waimea Holding.

– W najbliższych dniach planujemy podpisać drugą umowę najmu na 2 800 m kw. powierzchni logistycznej. Najemcą będzie firmą z Rzeszowa specjalizująca się w magazynowaniu i transporcie towarów dla przedsiębiorców na terenie kraju i zagranicą – zapowiada Rosiński.

Zakres usług Waimea Cargo Terminal będzie obejmował pełną obsługę wszystkich rodzajów towarów, w tym przesyłek niebezpiecznych – DGR, przesyłek wartościowych – VAL, przesyłek łatwopsujących się – PER  oraz o nietypowych gabarytach.

Magazyn cargo wyposażony będzie w nowoczesny sprzęt, w tym urządzenie rentgenowskie do kontroli bezpieczeństwa przesyłek. Na terenie obiektu odbywać się będzie obsługa przesyłek lotniczych, a w przyszłości także przeładunkiem na transport kolejowy.

Terminal będzie posiadał także chłodnie i mroźnie, specjalne wyposażone magazyny przeznaczone do przechowywania produktów spożywczych. W budynku będą funkcjonowały wysokiej klasy klimatyzowane pomieszczenia biurowe dla potrzeb spedytorów i agencji celnych.

Cała inwestycja szacowana jest na ok. 30 mln zł.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.