Zdjęcie: materiały MPEC

O odkryciu powiadomiono policję i prokuraturę. Prace przy budowie nowej sieci ciepłowniczej przy ulicy Langiewicza w Rzeszowie częściowo wstrzymano. 

Na ludzkie kości i wojskowy hełm natrafili podczas prac ziemnych pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, którzy modernizują sieć ciepłowniczą w ścisłym centrum Rzeszowa przy ul. Langiewicza. Kości i hełm odkryto przy budynku nr 21.

Najpierw operator koparki natrafił na fragmenty blach, ale po wyjęciu ich z wykopu, pracownicy MPEC zobaczyli kości. Prawdopodobnie ludzkie.

– Znaleźliśmy tam także hełm wojskowy. Prawdopodobnie z okresu I lub II wojny światowej – opowiada Piotr Kaszuba, kierownik robót z MPEC. Prace w tym miejscu natychmiast wstrzymano. Powiadomiono policję. – Ta z kolei prokuraturę – dodaje Kaszuba.

Policjanci pod nadzorem prokuratora zabezpieczyli teren wykopaliska. Wykopane kości i hełm zabrano do analizy biegłych, a teren zabezpieczono, zamknięto do dyspozycji archeologów. Wstępnie potwierdzono, że wykopane kości są ludzkie.

– Będziemy czekać na efekty tych prac oraz na zezwolenie służb na kontynuowanie przebudowy – mówi Dariusz Kotowicz, prezes MPEC. 

– Przynajmniej na tym etapie nic nie wskazuje, że nasze działania będą opóźnione, bo pracujemy przy tej inwestycji równocześnie w kilku miejscach. Tam prace mogą być kontynuowane – dodaje Kotowicz. 

Odkrycia dokonano w trakcie trwającej przebudowy sieci ciepłowniczej, która doprowadza ciepło do budynków nr 17, 21 i 25 przy ulicy Langiewicza. MPEC przebudowuje sieć wraz z przyłączami cieplnymi. Na odcinku 220 metrów układane są nowe rury ciepłownicze.

Prace były niezbędne, bo w tym rejonie miasta istniejąca sieć ma już 48 lat. Powstała w 1974 roku. Jest więc zużyta, awaryjna i powoduje duże straty ciepła podczas przesyłu. 

Zdjęcie: materiały MPEC

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama