Zdjęcie: materiały prasowe

Elżbieta Łukacijewska, podkarpacka europosłanka PO, uważa, że w Rzeszowie powinno powstać polsko-ukraińskie centrum logistyczno-informacyjne.

Taką propozycję Łukacijewska złożyła w poniedziałek (20 czerwca) w Senacie, gdzie odbyło się forum eksperckie „Jak zwiększyć bezpieczeństwo Polski? Rekomendacje na szczyt NATO”, który odbędzie się w dniach 29-30 czerwca w Madrycie. W forum uczestniczyli najważniejsi politycy PO na czele z jej liderem, Donaldem Tuskiem.

Polska ambasadorem Ukrainy 

Poniedziałkowe spotkanie było próbą wypracowania rekomendacji oraz przedyskutowania kluczowych problemów związanych z bezpieczeństwem Polski w kontekście trwającej od 24 lutego wojny na Ukrainie. Swoje rekomendacje pomocy Ukrainie zaprezentowała m.in. Elżbieta Łukacijewska, podkarpacka europosłanka Platformy Obywatelskiej. 

Jej zdaniem, Polska może być liderem wspierania Ukrainy na polu politycznym, humanitarnym i finansowym. Polska mogłaby być „liderem i ambasadorem europejskich aspiracji Ukrainy” i powinna nadzorować wprowadzenie europejskich standardów, wspierać europejskie kadry administracji rządowej i samorządowej.

Elżbieta Łukacijewska uważa też, że konieczne jest wsparcie organizacji pozarządowych w odbudowie społeczeństwa obywatelskiego. W przypadku pomocy humanitarnej europosłanka PO zaproponowała, by Polska zainicjowała stworzenie polsko-ukraińskiego centrum logistyczno-informacyjnego, a jego siedziba powinna powstać w Rzeszowie. 

Takie centrum miałoby koordynować pomoc humanitarną dla Ukrainy w czasie wojny i po jej zakończeniu. W utworzenie centrum – według Łukacijewskiej – powinny zaangażować się polskie i międzynarodowe organizacje humanitarne oraz państwa zainteresowane niesieniem pomocy Ukrainie, by trafiała ona dokładnie tam, gdzie aktualnie jest potrzebna.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!
Stworzyć specjalny fundusz 

Łukacijewska uważa, że należy stworzyć, pod egidą Unii Europejskiej, fundusz na rzecz odbudowy Ukrainy. Wzorem mógłby być uruchomiony w 2015 roku fundusz powierniczy dla Afryki, który zrealizował już ponad 250 programów na blisko 5 mld euro. Na lutowym szczycie państw UE i afrykańskich ogłoszono pakiet inwestycyjny o wartości 150 mld euro. 

Według Elżbiety Łukacijewskiej fundusz odbudowy Ukrainy mogłyby zasilić pieniądze ze skonfiskowanych depozytów walutowych Rosji oraz pieniądze uzyskane ze sprzedaży europejskiego mienia rosyjskich oligarchów. Łukacijewska zaproponowała utworzenie w Polsce „małej” dyrekcji UE ds. nadzorowania prawidłowego wydawania funduszy. 

– Rekomendacje wypracowane i przedstawione w gronie ekspertów powinny zostać wzięte pod uwagę przez obóz rządzący. To rozwiązania, których realizacja z pewnością przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa Polski, w tym trudnym i wyjątkowym czasie, w jakim aktualnie się znajdujemy – uważa europosłanka Łukacijewska. 

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama