Łukasz Czepiela przyleciał do Rzeszowa na zważenie samolotu [FOTO]

– W sobotni poranek w rodzinne strony zawitał Łukasz Czepiela, rzeszowianin, jedyny Polak startujący w ekstremalnych zawodach lotniczych Red Bull Air Race – poinformował nas Tomasz Kępanowski ze Stowarzyszenia Podkarpackich Miłośników Lotnictwa „EPRZ Spotting Team”.

 

„Czepiela przyleciał Zivko Edge 540 do podrzeszowskiej Jasionki, aby w firmie Linetech zważyć maszynę” – napisał Tomasz Kępanowski, który przysłał nam zdjęcia z wizyty Łukasza Czepieli. Linetech to firma, która od początku 2016 r. w Jasionce dokonuje przeglądów i serwisów samolotów pasażerskich.

Łukasz Czepiela to pochodzący z Rzeszowa polski pilot wyścigowy, który swoją przygodę z lataniem zaczynał w Aeroklubie Rzeszowskim. Startował w Challenger Cup, zawodach będących przedsionkiem klasy mistrzowskiej Red Bull Air Race. Czepiela w tamtym roku uczestniczył w II Podkarpackich Pokazach Lotniczych, które odbyły się w Jasionce.

Pierwszy polski pilot w Red Bull Air Race złapał lotniczego bakcyla w wieku 6 lat. Stało się to wtedy, gdy ojciec zabrał go na pokazy lotnicze odbywające się w Jasionce. To, co tak zachwyciło małego chłopca, to pokazy akrobacji na Zlinie 50 w wykonaniu 14-krotnego mistrza Polski i mistrza świata w akrobacji samolotowej Janusza Kasperka. Od tamtej pory Łukasz Czepiela chciał tylko i wyłącznie latać.

Zaczęło się od jeżdżenia na lotnisko na rowerze i czyszczenia samolotów. Nastolatek pomagał wypychać maszyny z hangaru, a w zamian piloci zabierali go w przestworza. Wkrótce, dzięki pieniądzom zarobionym przy rozbiórce starego hangaru Łukasz Czepiela zrobił licencję szybowcową i sam zaczął latać.

Po maturze wyjechał do Wielkiej Brytanii. Zarobkowo opiekował się dziećmi i pełnił funkcję mechanika lotniczego. Pracował po 12-14 godzin dziennie przez 7 dni w tygodniu tylko po to, żeby zarobić na kurs akrobacji samolotowej. 

Pierwszy wyścig Red Bull Air Race Łukasz Czepiela zobaczył w Anglii – najpierw na DVD, a potem na żywo, w 2004 roku. 10 lat później, 15 od rozpoczęcia szkolenia lotniczego, w roku 2014 wystartował w inauguracyjnych zawodach Challenger Cup.

Rzeszowianin jest również pilotem węgierskiej linii lotniczej Wizzair. Obok bycia najlepszym polskim pilotem wyścigowym, jest także kapitanem rejsowego Airbusa. Po przeprowadzce do Poznania został członkiem polskiej kadry i grupy akrobacyjnej Żelazny.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama