Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu Łukasz Harpula

Na prokuratorskich korytarzach szeptano o tym od wielu tygodni. Łukasz Harpula stracił stanowisko szefa Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. 

Jak poinformowała Agnieszka Hopek-Curyło, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie, 10 kwietnia prokurator generalny Zbigniew Ziobro powierzył Ewie Lotczyk pełnienie od 15 kwietnia funkcji szefa rzeszowskiej okręgówki. Łukasz Harpula na jej czele stał do środy (14 kwietnia).

Co jest powodem zmian? Tego na razie nie wiadomo, ale od wielu tygodni docierały do nas nieoficjalne sygnały, że Łukasz Harpula, który szefem Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie był od marca 2016 roku, może stracić funkcję. Nikt jednak nie chciał tego potwierdzić. Gdy pytaliśmy o to Harpulę, odpowiadał krótko: – Nie jestem przyspawany do stanowiska.

Nieoficjalnie mówiło się, że Łukasz Harpula może się pożegnać się za stanowiskiem z powodu słabych wyników prokuratury, ale jednocześnie słyszeliśmy, że ten sam problem mają wszystkie prokuratury okręgowe będące w strukturach Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie (dawnej Prokuratury Apelacyjnej).

Z Prokuratury Krajowej uzyskaliśmy tylko potwierdzenie zmiany szefa Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. Łukasz Harpula został odwołany na wniosek szefa Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, Jerzego Dybusa. Ta prokuratura z kolei ma wydać oświadczenie w tej sprawie. 

Łukasz Harpula zanim został szefem rzeszowskiej okręgówki pracował w niej przez kilka miesięcy. Przeszedł tam z Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów, gdzie był przez wiele lat wiceszefem.

Harpula jest uważany za jednego z najlepszych prokuratorów w Rzeszowie. Ewa Lotczyk, która teraz go zastąpiła, to była szefowa miejskiej prokuratury rejonowej, ostatnio pracowała w Podkarpackim Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. 

Ponadto, stanowisko stracił Artur Terlecki, który był wiceszefem Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. Zastąpił go Arkadiusz Jarosz z Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama