Zdjęcie: Grzegorz Bukała / UM Rzeszów
Reklama

Ośrodek dla ludzi starszych z demencją lub chorych na Alzheimera powstał przy ulicy Litewskiej, w dawnym hotelu dla pielęgniarek. Działa od miesiąca, są jeszcze wolne miejsca.

– Czasami ci, których kochamy, potrzebują fachowej opieki. Najlepiej, kiedy ta opieka jest połączona z domową atmosferą – mówił w piątek podczas oficjalnego otwarcia Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Gdy jesteśmy w pracy, nasi bliscy mogą być tutaj, z innymi ludźmi, a nie samotnie w domu.

Środowiskowy Dom Samopomocy „Niezapominajka” przeznaczony jest dla osób z chorobą Alzheimera, demencją i otępieniem, zaburzeniami pamięci i innymi przewlekłymi chorobami psychicznymi. To pierwsza tego typu placówka w Rzeszowie. Pobyt jest bezpłatny, po stronie opiekuna uczestnika zajęć pozostaje tylko jego dowóz na miejsce.

Kompleksowa opieka i terapia

„Niezapominajkę” utworzono przy ulicy Litewskiej, w dawnym hotelu dla pielęgniarek. To budynek, który miasto dostało od urzędu marszałkowskiego i utworzyło w nim 100 mieszkań komunalnych. Stołówkę hotelu przerobiono na ŚDS.

– Głównym celem działalności ŚDS jest kompleksowa opieka i terapia zmierzająca do jak najdłuższego utrzymania sprawności intelektualnej i fizycznej osób z zaburzeniami funkcji poznawczych – dodaje Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. 

Ośrodek prowadzi zajęcia indywidualne oraz grupowe.

– Jest filmoterapia, muzykoterapia, biblioterapia i zajęcia taneczne. Sala do rehabilitacji i pokój medyczny, w których prowadzone są zajęcia w zakresie stymulacji funkcji językowych, pobudzających zmysły, usprawniających funkcje poznawcze, a także treningi samodzielności – wylicza wiceprezydent Stachowska.

Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
Wystarczą dwa zaświadczenia

Podopieczni mają także czas wolny, mogą na miejscu zjeść ciepły posiłek przygotowany w ramach treningu kulinarnego. Na przełomie lutego i marca zostanie oddana do użytku sala doświadczania świata, czyli miejsce na relaks, wypoczynek i stymulację polisensoryczną.

Uczestnicy korzystają z zajęć prowadzonych w domu na podstawie decyzji wydanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie. Aktualnie pomocą objętą jest 12 osób.

– Mamy jeszcze 13 wolnych miejsc. Wystarczą dwa zaświadczenia – od lekarza rodzinnego i psychiatry, pracownicy socjalni przeprowadzają wywiad środowiskowy, który kończy się decyzją kierująca do nas – wyjaśnia Przemysław Farbaniec, dyrektor „Niezapominajki”.

Na utworzenie placówki miasto przeznaczyło 3,81 mln zł, z czego większość (2,65 mln zł) to dotacja z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Video: Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa

oprac. (la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama