Maciej Rzeźnik z pilotem Przemysławem Mazurem zwyciężyli w 23. Rajdzie Rzeszowskim. To pierwszy triumf rzeszowskiego kierowcy w tej imprezie.

[Not a valid template]

– Tak czujnie już jechaliśmy tę drugą pętlę, że czasami za czujnie. Ale jednak się opłacało. Staraliśmy się kontrolować sytuację, bo trochę tej przewagi mieliśmy. Wygraliśmy rajd, więc naprawdę jesteśmy bardzo szczęśliwi – mówił na mecie Maciej Rzeźnik.

– Cieszę się podwójnie, ponieważ po raz pierwszy wygrałem rajd zaliczany do mistrzostw Polski, i dodatkowo stało się to na moim terenie – dodał Rzeźnik.

Pierwszy sobotni odcinek specjalny (Wysoka 1) wygrał aktualny lider Rajdowych Mistrzostw Polski – Wojciech Chuchała (Ford Fiesta R5) pilotowany przez Sebastiana Rozwadowskiego. Drugi, trzeci oraz piąty odcinek (Wojaszówka 1, Zagorzyce 1, Wojaszówka 2) należał już do załogi Habaj/Woś jadącej tym samym modelem samochodu.

Pierwszego OS Wysoka drugiego dnia rajdu nie ukończył zaliczany do faworytów drugi rzeszowski kierowca Grzegorz Grzyb, który wypadł z trasy. Grzyb po piątkowym ściganiu był drugi, tracił do Rzeźnika ponad 7 s. Ten sam los, co Grzyba spotkał na drugim odcinku specjalnym Wojaszówka Wojciecha Chuchałę.

Na OS Wysoka 2 najlepsi okazali się Maciej Oleksowicz i Michał Kuśnierz (Ford Fiesta R5). Ostatni odcinek specjalny (Zagorzyce 2) tegorocznej edycji rajdu najszybciej pokonali Tomasz Kuchar i Daniel Dymurski (Peugeot 207 Super 2000)

W sobotę już nie ryzykowali

Przez cały dzień załoga Maciej Rzeźnik / Przemysław Mazur (Ford Fiesta R5) trzymała w ścisłej czołówce (miejsca: 3, 3, 3, 4, 4, 3). Dzięki czemu aż do samego końca nie oddali prowadzenia w klasyfikacji generalnej i z czasem 1:35.46,5 zostali zwycięzcami 23. Rajdu Rzeszowskiego.

– O naszym sukcesie zadecydowały głównie piątkowe odcinki. W sobotę nie ryzykowaliśmy, tylko staraliśmy się kontrolować sytuację – mówił Rzeźnik.

To jego pierwszy w karierze triumf w tej imprezie. Do tej pory największym sukcesem załogi Rzeźnik/Mazur jest wicemistrzostwo Polski w RSMP w 2013 roku.

Drugie miejsce w 23. Rajdzie Rzeszowskim zajęli Kuchar/Dymurski (Peugeot 207 S2000). Do zwycięzców stracili ponad 19 sekund.

– Dla mnie to drugie podium tutaj w Rzeszowie. Poprzednio wygrałem 15 lat temu. Rajd Rzeszowski kojarzy mi się zawsze ze świetną organizacją i wyjątkowymi odcinkami specjalnymi, więc to dzisiejsze drugie miejsce smakuje wyjątkowo – powiedział Kuchar.

Trzecie miejsce zdobyli Maciej Oleksowicz i Michał Kuśnierz (Ford Fiesta R5). Byli 37 s za zwycięzcami, do drugiego miejsca stracili 17,8 s.

Awans w RSMP

W klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski prowadzi Wojciech Chuchała z pilotującym go Sebastianem Rozwadowskim (128 pkt), na drugim miejscu jest załoga Grzyb/Siatkowski (118 pkt) ex aequo z załogą Kuchar/Dymurski (118 pkt). Zwycięzcy Rajdu – Rzeźnik/Mazur awansowali na 6. lokatę (65 pkt).

W rozgrywanym jednocześnie w Rzeszowie Rajdowym Pucharze Polski najlepsi okazali się Hubert Palider i Mateusz Fortuna (Honda Civic Type R). W tej samej kategorii rywalizowali m.in. Paweł Hoffman z pilotującym go Michałem Wiśniewskim (FSO Polonez 2000), którzy ostatecznie uplasowali się na 27. pozycji RPP. Jak sami jednak podkreślali, najważniejsze było dla nich ukończenie rajdu tak wyjątkowym samochodem.

Ceremonia dekoracji zwycięzców rajdu zgromadziła na rzeszowskim Rynku wielu kibiców motoryzacji. Zawodnicy podkreślali, że przeżycia związane ze ściganiem się na rzeszowskich trasach zostaną w ich pamięci na długo. Zapowiedzieli, że przyszłym roku ponownie zjawią się na kolejnej edycji Rajdu Rzeszowskiego.

Wyniki II etapu i klasyfikację generalną 23. Rajdu Rzeszowskiego możecie zobaczyć TUTAJ.