Już w najbliższą sobotę, 2 maja 2026 r., Muzeum – Zamek w Łańcucie otworzy swoje podwoje w niezwykłej, nocnej scenerii. To jedyna taka okazja w roku, by zwiedzić dawną rezydencję w blasku wieczornych świateł i zobaczyć unikatowe obiekty wydobyte prosto z muzealnych magazynów.
Skarby z magazynów i filmowe tajemnice
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00 nocnym spacerem po I piętrze i parterze zamku. Specjalnie na tę okazję stała ekspozycja zostanie wzbogacona o rzadkie eksponaty:
- Dworski szyk: XIX-wieczny granatowy frak paradny haftowany złotem, noszony na dworze w Wiedniu.
- Egzotyka i bal: Japońskie atłasowe kimono haftowane jedwabiem, strusi wachlarz balowy, długie rękawiczki oraz karnawałowa maseczka wenecka.
Absolutną nowością będzie premierowy materiał wideo emitowany w Sali Balowej. Film pokaże miejsca na co dzień niedostępne dla turystów, m.in. wnętrze Wieży Zegarowej z dzwonem z 1725 roku oraz barokowe polichromie ukryte w wieży północno-zachodniej.
Żywa historia przed rezydencją i w Ujeżdżalni
Historyczny klimat poczujemy jeszcze przed wejściem do zamku. Teatr Nowa Lutnia zaprezentuje fragmenty „Zemsty” Aleksandra Fredry, a „Łucznicy Sanoka” pokażą działanie dawnej broni czarnoprochowej. Pasjonaci będą mogli również zgłębić tajniki wiązania pasów kontuszowych.
Od godziny 19:00 otwarta zostanie dawna Ujeżdżalnia. Wśród 50 zabytkowych pojazdów konnych największą atrakcją będzie berlina, którą podróżował sam Fryderyk Chopin.
Bilety i organizacja zwiedzania
Udział w Nocy Muzeów jest wyjątkową okazją nie tylko ze względu na atrakcje, ale również ze względu na symboliczną cenę biletów, która wynosi jedynie 2 zł za każdą z ekspozycji, przy czym dzieci do 7. roku życia mogą uczestniczyć w wydarzeniu bezpłatnie. Należy pamiętać, że wejściówki będą sprzedawane wyłącznie na miejscu w dniu wydarzenia: bilety do zamkowych wnętrz nabędziemy bezpośrednio w Zamku, natomiast do dawnej Ujeżdżalni w jej kasie.
Zamek będzie dostępny dla zwiedzających w godzinach od 18:00 do 22:00, natomiast ekspozycja pojazdów konnych od 19:00 do 23:00, przy czym podane godziny oznaczają czas ostatniego wejścia na trasę. Całość wydarzenia ma charakter zwiedzania indywidualnego, co pozwala na samodzielne odkrywanie uroków rezydencji bez towarzystwa przewodnika. Szczegółowe zasady i regulamin akcji organizatorzy udostępnili pod dedykowanym adresem internetowym.
Harmonogram majówkowy w Muzeum
Wybierając się do Łańcuta w długi weekend, warto pamiętać o zmianach w godzinach otwarcia:
1 maja (piątek): Większość ekspozycji (Zamek, Stajnie, Wozownia, Oranżeria, Sztuka Cerkiewna) dostępna jest od 9:00 lub 10:00 do 17:00/18:00. Park Przyzamkowy zaprasza do godziny 20:00.
2 maja (sobota): Muzeum pracuje według standardowego sobotniego grafiku, zwieńczonego Nocą Muzeów.
3 maja (niedziela): Wszystkie ekspozycje będą nieczynne. Dla spacerowiczów otwarty pozostanie jedynie Park Przyzamkowy (bilety w biletomatach).
Muzeum przypomina, że na wszystkie ekspozycje obowiązują limity wejść, dlatego warto zaplanować wizytę z odpowiednim wyprzedzeniem. (am)
Czytaj więcej:
Utrudnienia na A4 Rzeszów Wschód – Łańcut. Zablokowany pas ruchu
![Brawurowy pościg na Podkarpaciu. Uciekał z pasażerką: straci motocykl i odpowie przed sądem [WIDEO] pościg krosno](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/poscig-na-podkarpaciu-218x150.png)


![Kolejne czołowe zderzenie. 85-latek zjechał na przeciwległy pas, cztery osoby w szpitalu [ZDJĘCIA] czołowe zderzenie czołówka](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/czolowe-zderzenie-podkarpacie-01-218x150.jpg)

![Kłęby dymu widoczne z wielu kilometrów. Podsumowanie gwałtownego pożaru [FOTORELACJA] pożąr bargum markowa](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/bargum-markowa-pozar-01-218x150.jpg)
![Ogromny pożar w zakładzie produkcji i regeneracji opon koło Łańcuta. W akcji blisko 30 zastępów straży pożarnej [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/pozara-markowa-218x150.png)


![Skażenie rzeki na Podkarpaciu. Pojawiły się martwe ryby, trwa poszukiwanie źródła zanieczyszczenia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/skazenie-rzeki-stobnica-osp-lutcza0-218x150.jpg)

![Burza wokół konsolidacji szpitala w Mielcu z USK w Rzeszowie. Radni zamknęli się przed protestującymi [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/szpital-mielec2-218x150.jpg)




![Nowy most na Podkarpaciu otwarty. To kluczowa trasa i alternatywa dla opóźnionej S19 [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/most-lutcza-stobnica-2-218x150.jpg)

![Nowy most na Sanie zostanie otwarty w lipcu. Będzie nosił imię królowej Zofii [ZDJĘCIA] nowy most na sanie w sanoku](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/Most-Sanok-01-218x150.jpg)

![Od 8 czerwca zmiany w organizacji ruchu na S19: odcinek Sokołów Małopolski – Jasionka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/s19-zmiana-02-1-218x150.jpeg)









![Wyścig smoczych łodzi na Wisłoku. Uniwersytet Rzeszowski pokonał Politechnikę Rzeszowską [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/wioslarstwo1-218x150.jpg)


![25 lat Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uroczysta gala, wyróżnienia i hołd dla twórców uczelni [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/25lecie-UniwersytetuRzeszowskiego0-218x150.jpg)



![Nowa atrakcja dla aktywnych w Rzeszowie. Trwają prace w lesie na Słocinie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/slocina-prace-las-218x150.jpg)





![Brawurowy pościg na Podkarpaciu. Uciekał z pasażerką: straci motocykl i odpowie przed sądem [WIDEO] pościg krosno](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/06/poscig-na-podkarpaciu-100x70.png)


