Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Spektakl „Makbet – głosy z ciemności” rzeszowskiego Teatru Przedmieście znalazł się wśród pięciu najlepszych inscenizacji szekspirowskich w prestiżowym konkursie o Złotego Yoricka! 

Łukasz Drewniak, selekcjoner Złotego Yoricka, organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski konkursu na najlepszą polską sceniczną adaptację dzieł Williama Szekspira, zarekomendował do finałowej prezentacji podczas festiwalu pięć przedstawień, których premiery odbyły się w sezonie 2023/2024.

W konkursie o Złotego Yoricka udział biorą: „Sen nocy letniej” w reżyserii Jana Klaty (Teatr Nowy w Poznaniu), „Makbet” w reżyserii Pawła Palcata (Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie), „Makbet. Głosy z ciemności” w reżyserii Anety Adamskiej-Szukały (Teatr Przedmieście w Rzeszowie), „Wszystko dobre, co się dobrze kończy” w reżyserii Szymona Kaczmarka (Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu) i „Burza. Regulamin wyspy” w reżyserii Katarzyny Minkowskiej (Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu). 

– Pokażemy wszystkie odcienie szekspirowskiej goryczy, pójdziemy za zbrodnią i przekroczeniem, będziemy uczestniczyć w grze o życie i śmierć, w której nie ma zwycięzców – mówi Łukasz Drewniak. 

Twierdzi, że dwa „Makbety” z Teatru Przedmieście z Rzeszowa i Bałtyckiego Teatru z Koszalina są dowodem na to, że sceny spoza metropolii i offowe grupy potrafią przygotować gęste i ambitne intelektualnie widowiska oparte o Szekspira – pełne nieszablonowych odczytań tej często wystawianej tragedii.

– W obu przypadkach atutem jest aktorstwo i adaptacja tekstu, spójna wizja scenicznego świata. Głęboka interpretacja psychologii bohaterów, świeże rozwiązania inscenizacyjne, wybór odpowiedniej narracji – mówi Drewniak. 

Spektakle zostaną ocenione przez międzynarodowe jury, które wyłoni spośród nich tegorocznego laureata Złotego Yoricka. „Makbet. Głosy z ciemności” Teatru Przedmieście zostanie zagrany 30 lipca w Teatrze Wybrzeże na 28. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Zwycięski teatr otrzyma statuetkę Złotego Yoricka oraz nagrodę w wysokości 40 tys. zł.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama