Zdjęcie: Pixabay

Spore zainteresowanie drugą edycją programu „Mała retencja”. Mieszkańcy Rzeszowa mogą otrzymać nawet 1000 zł na kupno zbiorników na deszczówkę. 

Oszczędzanie wody, w dobie zmian klimatycznych, to konieczność – w zimie jest coraz mniej śniegu, letnie dni bez deszczu stają się normą. – Musimy wodę gromadzić na trudniejszy czas – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa. 

Stąd miejski program „Mała retencja”. – Gromadzenie wody łagodzi skutki zmian klimatu – dodaje Małgorzata Wojnowska, dyrektor Wydziału Klimatu i Środowiska. Przykładowo, deszczówkę można wykorzystywać do podlewania roślin w ogrodzie. 

Wnioski o dofinansowanie przydomowych wodnych inwestycji można składać od 1 marca – do 22 marca. Miasto planuje podzielić 150 tys. zł. To o 50 tys. zł więcej niż w zeszłym roku, gdy z mieszkańcami podpisano 100 umów, z czego 90 dotyczyło zbiorników na deszczówkę.

Dotację można otrzymać także na oczko wodne i ogród deszczowy. Miasto sfinansuje inwestycje nawet w 80 procentach, ale przekaże nie więcej niż 1000 zł. O dotacje mogą się ubiegać właściciele lub współwłaściciele domów, także „bliźniaków” i szeregówek. 

W przypadku zakupu i montażu zbiorników naziemnych jego minimalna pojemność to 500 litrów, podziemnych – 2000 l, a oczka wodnego – 500 l. Miasto przewiduje, że w tym roku sfinansuje 150 nowych wodnych inwestycji. 

Chcą poszerzyć krąg odbiorców 

Wnioski można składać elektronicznie lub osobiście w Wydziale Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa (ul. Rynek 1), od poniedziałku do piątku, od 7:30 do 15:30. W środy urząd jest otwarty do 17:00. Telefon: 17 875 41 90 oraz 17 875 48 95.

Wniosek można też pobrać ze strony urzędu – erzeszow.pl lub z miejskiego Biuletynu Informacji Publicznej. Można go również odebrać w Wydziale Środowiska, w Punktach Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych i Punktach Informacyjnych.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Jeśli wniosków będzie dużo, to zdecyduje kolejność zgłoszeń – wyjaśnia Kinga Kotwica z Wydziału Środowiska. Duże zainteresowanie „Mało retencją” sprawiło, że na najbliższej sesji Rady Miasta będzie omawiany projekt uchwały poszerzający krąg odbiorców dotacji.

– Z programu mogliby też skorzystać przedsiębiorcy, a w szczególności spółdzielnie mieszkaniowe czy wspólnoty – zapowiada Jolanta Kaźmierczak

Wzór wniosku o dotacje: w wersji word i pdf.

Wzór wniosku o rozliczenie dotacji – w wersji word i pdf.

Regulamin programu

(saba)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama