Fot. Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News. Na zdjęciu Małgorzata Rauch

Damian Drąg, starający się o utrzymanie posady dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury, stracił konkurencję. Z wyścigu wycofała się Małgorzata Rauch. 

To właśnie Damian Drąg i Małgorzata Rauch wystartowali w konkursie na dyrektora WDK, jednostki podległej samorządowi wojewódzkiemu. Konkurs ogłoszono 14 listopada 2023 roku. Kandydaci mogli zgłaszać się do 5 stycznia br. 

Spekulowało się, że w konkursie może wystartować były już prezes Polskiego Radia Rzeszów, Przemysław Tejkowski. Ostatecznie do konkursu nie przystąpił, zgłosiła się tylko wspomniana dwójka: Damian Drąg i Małgorzata Rauch. 

Drąg jest obecnym dyrektorem WDK – stanowisko to pełni od 11 września 2020 r., Rauch zaś podkarpackim kuratorem oświaty za czasów rządów PiS, stanowisko kuratora straciła 22 grudnia 2023 roku. Po odwołaniu, Rauch postanowiła walczyć o stołek dyrektora WDK.

Małgorzata Rauch jednak wycofała się z konkursu. 30 stycznia, gdy po raz pierwszy zebrała się komisja, dotarła do niej prośba Rauch o wycofanie jej dokumentów. – Pismo nie zawierało uzasadnienia – twierdzi Krzysztof Witek z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.

– Małgorzata Rauch wycofała się, bo zamierza startować w nadchodzących wyborach samorządowych z list PiS. Jeszcze nie potwierdzono na jaki szczebel, brany jest pod uwagę sejmik wojewódzki – słyszymy nieoficjalnie w źródłach zbliżonych do PiS. 

21 lutego na przesłuchanie

Rezygnacja Małgorzaty Rauch oznacza, że w wyścigu o fotel dyrektora WDK pozostał Damian Drąg. Kadencja skończyła mu się 10 września 2023 r. Od tamtej pory pełni obowiązki dyrektora – do czasu rozstrzygnięcia konkursu, nie dłużej niż do 10 września br. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Drugie posiedzenie komisji konkursowej zaplanowano na 21 lutego. Tego dnia 9-osobowa komisja przeprowadzi rozmowę z Damianem Drągiem. W komisji jest trzech przedstawicieli marszałka oraz dwóch ministra kultury.

W komisji jest też po jednym przedstawicielu „Solidarności” przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, Związku Zawodowego Pracowników WDK, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i stowarzyszenia „Społeczeństwo i Nauka SPIN”.

Później komisja wyda rekomendację dla zarządu województwa podkarpackiego, bo to on zdecyduje o tym, kto będzie kierował WDK. Konkurs ma się rozstrzygnąć do 29 lutego.  Kadencja dyrektora może trwać od trzech do siedmiu lat.

Ile dyrektor WDK zarabia? Wynagrodzenie brutto Damiana Drąga wynosi 13 460 zł.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama