Inspirujące spotkania, warsztaty, a w 11 rzeszowskich restauracjach specjalne karty menu, skomponowane z myślą o zdrowej, bezpiecznej i wartościowej diecie kobiet w ciąży i w okresie karmienia. 1 kwietnia rusza I festiwal kulinarny dla mam –  „Mamy Apetyty”, organizowany przez Szpital Specjalistyczny Pro-Familia. Patronuje mu Rzeszów News.

[Not a valid template]

 

Mądra dieta pomaga nie tylko zaopatrzyć organizm mamy, która oczekuje narodzin dziecka, we wszystkie niezbędne elementy, ale wpłynie także na rozwój i prawidłową masę urodzeniową maluszka. Warto pamiętać również o tym, że wartościowe żywienie w okresie ciąży ma wpływ na bezpieczne jej przebycie i uniknięcie problemów zdrowotnych, takich jak: anemia, cukrzyca ciążowa, poranne nudności, zmęczenie czy zgaga.

– Dlatego kobieta już na etapie planowania ciąży powinna zadbać o to, aby jej codzienny jadłospis składał się pięciu posiłków bogatych w węglowodany złożone, pełnowartościowe białka, tłuszcze nienasycone, witaminy i składniki mineralne – wyjaśnia dr Barbara Piekło, koordynatorka akcji, dietetyk z rzeszowskiego szpitala Pro-Familia.

– Chcąc propagować zdrowe nawyki żywieniowe wśród kobiet, postanowiliśmy zorganizować miejską akcję kulinarną wraz z rzeszowskimi restauratorami. Nasz cel to świetna zabawa smakami i zapachami, tak, aby pokazać paniom, że zdrowa kuchnia może być ciekawa i naprawdę pyszna. W ramach akcji odbędą się również bezpłatne warsztaty edukacyjne – dodaje dietetyczka.

11 smacznych miejsc

W ramach akcji przez cały kwiecień, w 11 rzeszowskich restauracjach i kawiarniach dostępne będzie specjalne menu dla kobiet w ciąży i w okresie laktacji.

W każdej restauracji propozycję potraw znajdą się na specjalnej karcie menu, więc mamy z łatwością odnajdą dedykowane dla nich smakołyki. Dodatkowo restauracje biorące udział w naszej akcji, zostaną na drzwiach wejściowych oznaczona specjalnym znakiem – Mamy Apetyt – mówi  dr Piekło.

Wszystkie potrawy, które znajdą się w festiwalowym menu będą składać się z bezpiecznych dla mam produktów.  Nie zabraknie też pomysłów na ciekawe koktajle oraz kawy w wersji bezkofeinowej lub zbożowej, której gdy byłam w ciąży, szczególnie mi brakowało – dodaje z uśmiechem dietyczka.

Produkty zbożowe to podstawa

Jak więc powinna wyglądać dieta przyszłej mamy? Różnorodność spożywanych produktów ma w okresie ciąży jeszcze większe znaczenie niż przed jej rozpoczęciem. Podstawą wartościowej diety są produkty zbożowe, zwłaszcza te z pełnego przemiału: makarony, kasze, pieczywo. Powinny stać się głównym źródłem energii.

Na zdrowym talerzu mamy w ciąży nie zabraknie również produktów wysokobiałkowych: drobiu, chudego mięsa i wędlin. Warto, aby w ciążowym menu przynajmniej raz w tygodniu znalazła się gotowana wołowina, która jest bogatym źródłem żelaza.

Nieodłącznym elementem prawidłowego jadłospisu są także tłuste ryby morskie, które są skarbnicą nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i białka, mleko oraz warzywa i owoce.

Weź udział w bezpłatnych warsztatach – MAMY APETYT!

W ramach festiwalu „Mamy Apetyt” odbędą się również bezpłatne warsztaty edukacyjne:

– Mama fit – powrót do formy po porodzie, spotkanie poprowadzi dr Barbara Piekło, Cafe Powoli, ul. Mickiewicza 4 | 16 kwietnia, godz. 11:00

– Jestem w ciąży – jem zdrowo i smacznie, spotkanie poprowadzi dr Barbara Piekło, Kawiarnia Hola Lola, ul. Mickiewicza 3 | 17 kwietnia, godz. 11:00

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Żywienie malucha do 3. roku życia, spotkanie poprowadzi lek. Grzegorz Siteń, specjalista chorób dziecięcych, nefrolog, Szpital Specjalistyczny Pro-Familia, ul. Witolda 6b  | 23 kwietnia, godz. 11:00

Zapisy: redakcja @pro-familia.pl. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

RESTAURACJE I KAWIARNIE BIORĄCE UDZIAŁ W AKCJI

– Restauracja Qchnia 13, ul. 3 Maja 13

– Restauracja Niebieskie Migdały, ul. 3-go Maja 8

– Restauracja Chilita, al. Rejtana 23

– Restauracja Grzesznicy, ul. 3 Maja 7

– Kawiarnia Stary Piernik , ul. Kościuszki 9

– Kawiarnia Słodkie Podarunki, ul. Kościuszki 5

– Restauracja Kuk Nuk ul. Matejki 4

– Restauracja Radość, Rynek 2

– Kawiarnia Hola Lola, ul. Mickiewicza 3

– Kawiarnia Powoli Cafe, ul. Mickiewicza 4

– Restauracja Cafe&Restaurant Pro-Familia, ul. Witolda 6 b

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama