Manifestacja na Rynku: „Nie hejtujcie Podkarpacia za to, że głosowało na Dudę” [FOTO]

Około 20 osób wzięło udział w poniedziałkowej manifestacji przeciwko mowie nienawiści wobec mieszkańców Podkarpacia, którzy w wyborach prezydenckich głosowali na Andrzeja Dudę (PiS).

 

Manifestacja odbyła się na rzeszowskim Rynku, zorganizowali ją działacze Przedwiośnia, młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia. Na pikietę przyszli głównie młodzi ludzie, byli też politycy podkarpackiej Lewicy: Agnieszka Itner i Wiesław Buż. 

Manifestację zorganizowano po fali hejtu, jaka w internecie spadła na Podkarpacie, gdy się okazało się, że mieszkańcy naszego województwa w wyborach prezydenckich masowo zagłosowali na Andrzeja Dudę, zdobył on u nas ponad 70 proc. głosów. 

W internecie pojawiła się petycja, by Podkarpacie i Lubelskie przyłączyć do Ukrainy, były też wezwania do bojkotu produktów pochodzących z podkarpackich firm oraz apele, by na Podkarpaciu nie spędzać wakacji. 

Poniedziałkową manifestację zakłócał podchmielony starszy mężczyzna, który uczestników zgromadzenia nazywał „pseudo Polakami” i „postkomunistami”. Musieli interweniować policjanci, na szczęście skończyło się tylko na słownym zaczepkach. 

Manifestacji przyglądali się także dwaj mężczyźni, którzy mieli na sobie koszulki z symbolami amerykańskiej organizacji rasistowskiej Ku Klux Klan. Pod adresem uczestników pikiety także kierowali słowne zaczepki. – Nie wypowiadajcie się za Rzeszów – mówili. 

Uczestnicy manifestacji przyszli na Rynek z transparentami: „Nie dla hejtu, tak dla szacunku”, „Mosty, nie mury”, „Nie mój wybór, ale demokratyczny”. Był też przekreślony symbol Ruchu Ośmiu Gwiazd. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Nie może być tak, że jedni szczują na drugich tylko i wyłącznie dlatego, że nie zgadzamy się z wyborami innych osób – mówił Damian Winiarski z Przedwiośnia. Przypomniał, że Konstytucja RP zapewnia równość wszystkim obywatelom. 

– Kiedy na ścianie naszego domu pojawia się pękniecie, to naprawiamy je, bo wiemy, że zagraża ono trwałości konstrukcji. Dziś na pół pęknięta jest Polska. To największe zagrożenie, z którym musimy walczyć – podkreślał Winiarski 

– Tak jak sprzeciwialiśmy się hejtowi wobec osób LGBT, którego doświadczyły w kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, tak samo sprzeciwiamy się mowie nienawiści, która dotyka wyborców Andrzeja Dudy. Każdy zasługuje na szacunek – mówili uczestnicy pikiety. 

Michał Sztuk z Wiosny stwierdził, że choć jesteśmy narodem podzielonym, to nie powinniśmy tych podziałów pogłębiać. – Wyborcy Dudy, Trzaskowskiego, Biedronia, Hołowni, Bosaka żyją między sobą – dodał Sztuk. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama