Reklama

Rzeszowscy radni w marcu zadecydują, czy wygasić mandat radnego szefowi klubu PiS w Radzie Marcina Fiołka. Zadecydowali o tym na wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa.

Na początku sesji przewodniczący proprezydenckiego klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek zgłosił propozycje, by rada przegłosowała ewentualne wygaszenie mandatu szefa klubu Prawa i Sprawiedliwości Marcina Fijołka.

Chodzi o sprawę, którą w grudniu poruszył radny Wiesław Buż z Rozwoju Rzeszowa. Zarzucił radnemu PiS, że chociaż jest rzeszowskim radnym, to nie jest zameldowany w mieście, nie płaci tu podatków, a na czas wyborów podał adres zamieszkania, pod którym nie mieszkał.

Fijołek ma stale zameldowanie w Lubczy pod Tarnowem w województwie małopolskim. W Rzeszowie mieszka od 2006 r. Przez kilka lat mieszkał u przyjaciela rodziny na os. Nowe Miasto, a w 2013 r. wynajął mieszkanie na ul. Hetmańskiej, gdzie mieszka do dzisiaj. Fijołek w czasie wyborów napisał jednak, że nadal mieszka na Nowym Mieście.

– Proponuję, by rada zajęła się wygaszeniem mandatu, bo trzeba tę sprawę w końcu wyjaśnić. Wszyscy chcą wiedzieć, czy radny sprawuje swoją funkcję legalnie i proszę przewodniczącego, by wprowadzić ten punkt do porządku obrad – argumentował Konrad Fijołek z RR.

Przewodniczący rady Andrzej Dec z PO przekonywał jednak, że sprawa najpierw powinna trafić do Komisji Regulaminowo-Statutowej.

– Najpierw ta kwestia powinna zostać tam omówiona, a dopiero później może się nią zająć rada. W przypadku wątpliwości postępuje się właśnie w ten sposób, czyli prowadzi postępowanie wyjaśniające, a dopiero później konstruuje się ewentualnie projekt uchwały, który mogę wprowadzić na następną sesję. W przeciwnym razie, dziś byłbym z przyzwoitości przeciw wprowadzeniu jej do porządku obrad – wyjaśniał Dec.

Radni zastanawiali się jednak, czy termin kolejnej sesji nie jest zbyt odległy i czy przypadkiem sprawa zgłoszona przez radnego Buża się nie przedawni. Sekretarz miasta Marcin Stopa stanowczo jednak stwierdził, że zgłoszona na następnej sesji uchwała zmieści się odpowiednim terminie.

– Klub Prawa i Sprawiedliwości jest za jak najszybszym wyjaśnieniem sprawy – przekonywał radny Robert Kultys. – Marcin Fijołek złożył wyjaśnienia i jesteśmy spokojni o jego mandat i o to, że w radzie działa zgodnie z prawem. Jesteśmy przekonani, że nie ma podstaw do wygaszenia jego mandatu.

Rzeczywiście, Marcin Fijołek tydzień temu podczas konferencji prasowej wyjaśniał, że ma dwie opinie prawne, które jasno wskazują, że pełni swoją funkcje w radzie legalnie i zgodnie z prawem.

– Miejscem mojego życia jest Rzeszów, tu są skoncentrowane moje sprawy życiowe i w związku z tym nie ma najmniejszych przesłanek do tego, że miałem bierne prawo wyborcze 16 listopada i nadal takie prawo mam. W związku z tym wszelkie próby dyskredytowania mojej osoby, to sztuczny atak wymierzony we mnie – przekonywał Marcin Fijołek.

Sprawa ewentualnego wygaszenia mandatu przewodniczącego klubu PiS będzie głosowana na najbliższej sesji – 3 marca.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

4 KOMENTARZE

  1. Klub Prawa i Sprawiedliwości jest za jak najszybszym wyjaśnieniem sprawy – przekonywał radny Robert Kultys. – Marcin Fijołek złożył wyjaśnienia i jesteśmy spokojni o jego mandat i o to, że w radzie działa zgodnie z prawem… ógł pokazać meldunek i uciąć spory ale nie pokazał zameldowania w okresie gdy były wybory. Taka prawda że czeka aż sprawa przyschnie. Afera Pisu jak afery PO jak widać

  2. I to ma być Prawo i Sprawiedliwość? Ani tu prawa a tym bardziej sprawiedliwości. On po prostu nabrał ludzi, wyborców żeby zostać radnym. Jak byk pisze że radnym może zostać tylko osoba zameldowana gdzie startuje! ładnie zaczął kariere młody od obejścia prawa. Kaczyński darł morde o oszukanych wyborach a trzebaby powtórzyć w Rzeszowie bo doszło do nieprawidłowości! Kto by z Rzeszowian na niego głosował gdyby ludzie wiedzieli że zameldowany w pierdziszewiu. Polityka miasta to zwiększanie ludzi zameldowanych dawanie prezętów za meldunek a tu taki przykład. Ręce opadają

Comments are closed.