Marek Darecki odebrał tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej

Reklama

Marek Darecki, założyciel Doliny Lotniczej, największego klastra przemysłowego w Polsce, odebrał w piątek tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej. – To dla mnie jeden z najpiękniejszych dni w życiu – mówił absolwent tej uczelni. 

 

Zdjęcia: Arkadiusz Surowiec, Beata Motyka / Politechnika Rzeszowska

– Okazuje się, że Politechnika Rzeszowska kształci na poziomie, który umożliwia funkcjonowanie w bardzo trudnym, przemysłowym, korporacyjnym, amerykańskim świecie – mówił w piątek Marek Darecki, odbierając tytuł doktora honoris causa PRz. 44 lat temu został absolwentem Wydziału Mechanicznego tej uczelni.

Zaraz po studiach rozpoczął pracę w WSK Rzeszów – jako konstruktor, później kierownik sekcji turbin w biurze konstrukcyjnym spółki, następnie w wydziale montażu silników lotniczych i rozwoju biznesu. Przez 19 lat Darecki kierował WSK, a później Pratt & Whitney Rzeszów. 

To z jego inicjatywy w 2003 roku powstało stowarzyszenie „Dolina Lotnicza”, które zrzesza firmy z branży lotniczej w południowo-wschodniej części Polski. Na początku należało do niego 18 firm, dziś jest ich 180. W ubiegłym roku Marek Darecki przeszedł na emeryturę, ale nadal jest prezesem „Doliny Lotniczej”. Jest też honorowym obywatelem Rzeszowa.

Rzeszów jest dumny

Laudację wygłosił prof. Jarosław Sęp, prorektor uczelni ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem. Podkreślał zaangażowanie Dareckiego w rozwój firm „Doliny Lotniczej” i aktywności związanej z edukacją.

– Zwracał uwagę na konieczność modernizacji programów nauczania. Jednocześnie sam prowadzi cieszące się ogromną popularnością webinary i autorskie vlogi dla studentów różnych uczelni, na temat wyboru zawodu, ścieżki rozwoju indywidualnego, uczenia się, zawodów przyszłości, przemysłu 4.0. – mówił prof. Sęp.

Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki, w pamiątkowym liście gratulacyjnym napisał m.in. o zawodowych sukcesach Marka Dareckiego, jego osiągnięciach oraz zasługach dla rozwoju przemysłu lotniczego. „Bez wątpienia zapiszą się na kartach historii naszego regionu i polski” – podkreślał marszałek Ortyl.

 – To także podziękowanie za wieloletnie zaangażowanie w pełnione obowiązki połączone z dbałością o rozwój naszego województwa – mówiła z kolei Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

– Rzeszów jest dumny z tak wybitnego honorowego obywatela naszego miasta, który przyczynił się do rozwoju gospodarczego Podkarpacia – podkreślał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W uroczystym posiedzeniu Senatu PRz, podczas którego Marka Dareckiego uhonorowano tytułem doktora honoris causa, uczestniczyli także parlamentarzyści i samorządowcy oraz ks. Jan Wątroba, biskup rzeszowski. Byli również przedstawiciele Pratt & Whitney, m.in. Maria Della Posta, szefowa kanadyjskiego P&W oraz rektorzy uczelni współpracujących z politechniką.

15 doktor honoris causa PRz

Uchwałę o nadaniu Markowi Dareckiemu tytułu doktora honoris causa PRz, Senat uczelni podjął 28 października 2021 r. Procedura rozpoczęła się na wniosek stowarzyszenia „Dolina Lotnicza”.

Politechnika przyznaje ten tytuł od 2002 r. Do tej pory uhonorowano nim 14 osób, m.in. prof. Stanisława Kusia, ks. Michała Hellera czy Tadeusza Ferenca, byłego już prezydenta Rzeszowa.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama