Marek Sitarz nowym starostą rzeszowskim. Zastąpił Józefa Jodłowskiego

Reklama

Nie ma zaskoczenia. Rządy w powiecie rzeszowskim po Józefie Jodłowskim (PiS) będzie kontynuował jego dotychczasowy zastępca Marek Sitarz.

 

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie

Nowego starostę rzeszowskiego wybrano w poniedziałek, 6 listopada, na sesji Rady Powiatu Rzeszowskiego. 29-osobowa rada, która jest zdominowana przez PiS (ma 22 szable, 5 ma PSL, dwóch radnych jest niezrzeszonych), musiała wybrać nowego gospodarza powiatu. 

Przez ostatnie 18 lat był nim Józef Jodłowski, ale Jodłowski po wyborach parlamentarnych z 15 października przenosi się do Senatu. W wyborach na senatora pokonał Jolantę Kaźmierczak, prof. Krzysztofa Gutkowskiego i Krzysztofa Mazura

– Wszystko ma swój początek i koniec – mówił na poniedziałkowej sesji Józef Jodłowski, który za swoje największe osiągniecie uważa stworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Dworzysku, nazywanego dziś „gospodarczym sercem regionu”. 

Fot. Starostwo Powiatowe w Rzeszowie. Na zdjęciu Józef Jodłowski

Gościem sesji był m.in. Stanisław Ożóg, który przed Jodłowskim był starostą rzeszowskim. To Ożóg w 2005 roku namaścił go na swojego następcę. – Ani przez moment nie miałem wątpliwości, że moja decyzja była słuszna – wspominał Ożóg. 

Józefa Jodłowskiego pożegnali też inni samorządowcy, m.in. Adam Krzysztoń, starosta łańcucki, który Jodłowskiemu wręczył odznaczenie „Starosta 25-lecia”. Był też Stanisław Kruczek, kiedyś radny powiatowy, dziś członek zarządu województwa podkarpackiego.

Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie

Było jasne, że Jodłowskiego na stanowisku starosty zastąpi jego dotychczasowy zastępca Marek Sitarz, wierny druh Jodłowskiego, wicestarostą był od 2004 r. Teraz przesiadł się na fotel starosty. Za tym było 24 radnych, dwóch przeciwko, dwóch wstrzymało się od głosu. 

– Szanujmy się i współpracujmy – apelował do radnych już po wyborze 64-letni Marek Sitarz, który z samorządem powiatu rzeszowskiego związany jest od 1999 roku. – Będę kontynuował to, co wypracowaliśmy przez ostatnie lata – zapowiedział jednocześnie. 

Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie

Z kolei nowym wicestarostą został Tadeusz Pachorek (PiS) ze Świlczy. Pięcioosobowy zarząd powiatu rzeszowskiego uzupełniają: Jan Sieńko, Lucyna Sokołowska i Anna Wolska. Mandat radnego, po odejściu Józefa Jodłowskiego, przejęła Grażyna Pękala.

Zdjęcie: Starostwo Powiatowe w Rzeszowie

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama