Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News

Smutna wiadomość. Nie żyje Marian Pietryka, zasłużony dyrektor IX Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.

O śmierci Mariana Pietryki, wieloletniego i zasłużonego nauczyciela, związanego z oświatą od ponad 40 lat, w sobotę (27 sierpnia) poinformowało IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Św. Królowej Jadwigi przy ulicy Elizy Orzeszkowej w Rzeszowie. 

„Odszedł wspaniały człowiek, znany z pogoda ducha i życzliwości, lubiany i ceniony przez współpracowników, młodzież i rodziców. Z niespotykanym oddaniem i poświęceniem działał na rzecz szkoły, zawsze dbając o nasz wszechstronny rozwój” – poinformowało IX LO.

„Żegnamy nie tylko Dyrektora, ale przede wszystkim Mentora, wybitnego Menedżera, Kolegę i serdecznego Przyjaciela. Był człowiekiem wielkiego ducha, światłym i tolerancyjnym, wizjonerem, podróżnikiem, nieustannie ciekawym świata”.

„Na zawsze pozostanie Pan w naszych sercach” – napisała społeczność szkolna. „Najlepszy Dyrektor, wspaniały człowiek i narciarz, niech Aniołowie zabiorą Cię do raju, na zawsze w mej pamięci drogi Dyrektorze”, „Był wspaniałym człowiekiem” – komentują internauci. 

 

Marian Pietryka miał 66 lat, uczył matematyki. Przyczyny jego śmierci nie są znane. 

Marian Pietryka był radnym miasta Rzeszowa drugiej kadencji. Od 1990 roku był dyrektorom, najpierw SP nr 35, a od 1999 r. Gimnazjum nr 9 im. Św. Królowej Jadwigi.  Obecne IX LO, którym kierował, należy do jednych z najlepszych szkół w Rzeszowie. 

Marian Pietryka był autorem wielu projektów, z których szkoła zdobywała fundusze europejskie, stworzył m.in. program „Gimnazjum bez korepetycji”, organizował wiele projektów zagranicznych, m.in. Socrates-Comenius i Młodzież dla Europy. 

Pietryka dbał o eliminowanie przejawów ksenofobii i nietolerancji wdrażając takie projekty jak „W kręgu Islamu” czy „Przywróćmy pamięć” przy współpracy z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Odważnie zabierał głos. Gdy w 2018 r. uczniom z Podkarpacia zaproponowano hagiograficzny konkurs dotyczący Lecha Kaczyńskiego mówił: „To konkurs tendencyjny i przedstawiający rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Tego rodzaju konkursy są szkodliwe”. 

Za swoją pracę Marian Pietryka był wielokrotnie nagradzany przez władze Rzeszowa i Kuratorium Oświaty i Ministerstwo Edukacji Narodowej, był odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej i medalem Zasłużony dla Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych.

 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama