Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

Społeczność LGBTQIA+ znów będzie miała swoje święto w Rzeszowie. 10 września odbędzie się w naszym mieście Marsz Równości. 

Marsz Równości w Rzeszowie wraca po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Hasło tegorocznego święta społeczności LGBTQIA+ to „Idziemy po równość i pokój”. Oprócz tradycyjnych postulatów, organizatorzy będą także apelować o wsparcie uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy oraz pomoc finansową i humanitarną dla Ukrainy.

Wśród nowych postulatów społeczności LGBTQIA+ jest żądanie uchylenia tzw. stref anty-LGBT, które w ostatnich latach były podejmowane przez niektóre polskie samorządy. To w wielu miastach doprowadziło do zablokowania miastom wypłaty unijnych funduszy. Organizatorzy chcą też uchylenia kart fundamentalistów katolickich z Ordo Iuris. 

– Protestujemy przeciwko próbom zablokowania i zdelegalizowania samorządowej pomocy ukierunkowanej na społeczność LGBTQIA+ – informują organizatorzy Marszu Równości w Rzeszowie. 

Marsz Równości postuluje równość małżeńską (włącznie z prawem adopcji dzieci), rozszerzenie katalogu mowy nienawiści kodeksu karnego o orientację seksualną i tożsamość płciową, konsekwentnego stosowania go wobec osób ze świata polityki, organizacji pozarządowych, kościoła, mediów tradycyjnych i społecznościowych.

– Chcemy także zastąpienia katechezy etyką oraz edukacją antydyskryminacyjną i seksualną opartą na standardach WHO” – informują w dalszej części organizatorzy Marszu Równości. Żądają także prostej administracyjnej procedury metrykalnego uzgodnienia płci, na podstawie oświadczenia, bez konieczności wędrówki po lekarzach.

– A także refundacji operacyjnej korekty płci – dodają. Marsz Równości postuluje również opracowanie we współpracy z organizacjami LGBTQIA+ programów zdrowia psychicznego ze szczególnym uwzględnieniem tej społeczności oraz wprowadzenia bezwzględnego zakazu pseudonaukowej „terapii konwersyjnej”.

Trasa i godzina rozpoczęcia Marszu Równości nie są jeszcze znane. Dotychczas w Rzeszowie odbyły się dwa takie marsze – w 2018 i 2019 roku. Organizatorzy liczą na to, że patronat nad tegorocznym marszem obejmie prezydent miasta Konrad Fijołek. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama