Rzeszowski Teatr Przedmieście zaprasza w marcu na znakomite i obsypane nagrodami spektakle. „Scenariusz”, „Obietnicę” i „Dybuka” można obejrzeć w teatrze przy ul. Reformackiej 4.

[Not a valid template]

 

„Scenariusz”

„Scenariusz” autorstwa zakopiańskiego artysty – plastyka i dramaturga Piotra Biesa to słodko-gorzka opowieść o odwiecznej grze, jaka rozgrywa się pomiędzy dobrem a złem. Po wielkiej zagładzie dwie zagadkowe „postaci” spotykają się, aby na nowo zbudować swój świat, napisać nowy scenariusz.Rzeszowski Teatr Przedmieście zaprasza w marcu na znakomite i obsypane nagrodami spektakle. „Scenariusz”, „Obietnicę” i „Dybuka” można obejrzeć w teatrze przy ul. Reformackiej 4.

Błyskotliwe i dowcipne dialogi przenikają się z zaskakująco trafnymi refleksjami na temat niezgłębionej natury człowieka. Sztuka stawia niewygodne pytania, burzy spokój powodując zamęt w naszym uporządkowanym świecie. Z pozoru niewinna miniatura sceniczna staje się na naszych oczach współczesnym moralitetem, może też być opowieścią o walce toczącej się w nas samych.

Reżyseria: Aneta Adamska

Występują: Paweł Sroka, Maciej Szukała

Muzyka: Marek Telwach

„Obietnica”

Scenariusz „Obietnicy” został napisany na podstawie wątków autobiograficznych. Jest to poetycka, metafizyczna historia o matczynej miłości i walce o życie dziecka. Przełomowe wydarzenia sprzed lat urastają do momentów symbolicznych i najważniejszych. To opowieść, którą opowiada się całe życie, nie po to aby zrozumieć, ale po to żeby w tej opowieści ożyć od nowa.

Aneta Adamska mówi: „Moja matka opowiada historię  poczęcia i narodzenia, a potem chwilowej śmierci swojego dziecka przynajmniej raz w roku. Od ponad trzydziestu lat zanurza mnie w mitycznej krainie swoich przeżyć i drżącego głosu, odsłaniając za każdym razem kolejną zasłonę tajemnicy, która się kiedyś wydarzyła. Moja matka płacze, za każdym razem kiedy wyruszamy w opowieść o oczekiwaniu, chorobie, aniołach i przeznaczeniu…

Spektakl „Obietnica” zdobył aż szesnaście nagród na ogólnopolskich festiwalach teatralnych i był  prezentowany w Niemczech (Theater Frankfurt nad Odrą) oraz w Bułgarii (International Theatre Festival „Vreme” we Vratzy).

Autor tekstu, reżyseria: Aneta Adamska

Muzyka: Jakub Adamski

Występują: Aneta Adamska, Jakub Adamski, Paweł Sroka, Łukasz Lisowski, Maciej Szukała, Iwona Żytecka

„Dybuk”

„Dybuk” to rzeszowska adaptacja starego żydowskiego dramatu napisanego przez Szymona An-skiego. Tytułowy „dybuk” to zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby. Spektakl opowiada o nieszczęśliwej miłości Lei i Chonena, ale w ich historii  odnajdziemy też nieustanne przenikanie się świata żywych i zmarłych.

Wspólnie z widzami aktorzy wyruszają w niezwykłą podróż w poszukiwaniu nieistniejącego świata chasydzkich śpiewów, gwaru jidysz i tajemniczego świata mistyki żydowskiej. Krok po kroku próbują odszukać cienie na murach rzeszowskich synagog i wsłuchać się w szepty kamienic przy ulicach Joselewicza, Tannenbauma, Bluma…

Pragną również przywołać dybuka ulic, gdzie mieszkają po to, by dla siebie odkryć nieznaną tradycję, która przez wieki współtworzyła to miasto- Reishę.

Adaptacja tekstu i reżyseria: Aneta Adamska

Scenografia: Paweł Sroka

Występują: Jakub Adamski, Kinga Fornek, Paweł Sroka, Maciej Szukała, Iwona Żytecka

Muzycy: Jakub Adamski – akordeon, Szymon Tadla – cymbały, Marek Telwach – skrzypce

Repertuar  Teatru Przedmieście

1 marca godz. 19.00 – „Scenariusz”

2 marca godz. 19.00 – „Obietnica”

16 marca godz. 19.00 – „Scenariusz”

23 marca godz. 19.00 – „Dybuk”

Bilety: 25 zł („Dybuk”), 20 zł („Obietnica”, „Scenariusz”)

redakcja@rzeszow-news.pl

 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama