Maskarada 2022. Najlepsi aktorzy i najlepsze przedstawienie z nagrodami

Reklama

Podwójne nagrody dla aktorów z Teatru Animacji w Poznaniu oraz”palma pierwszeństwa” dla aktorki Teatru Lalek Arlekin w Łodzi. Z kolei Młode Jury doceniło spektakl „Wykluczeńcy” Grupy Analog Collective. Tak zakończył się 12. Ogólnopolski Festiwal Ożywionej Formy „Maskarada” w Rzeszowie.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Festiwal Maskarada to doroczne święto teatru. Do Rzeszowa przyjeżdżają najlepsze przedstawienia teatru formy przygotowane z myślą o dzieciach i młodzieży. Konkursowe spektakle ocenia jury profesjonalne, młodzieżowe oraz tajny juror.

W 12. edycji festiwalu wzięło udział 9 spektakli. Nagrodę aktorską przyznało 3-osobowe jury pod przewodnictwem Natalii Mołodczenko, aktorki teatru dramatycznego i lalkowego. Aktorów oceniała też Bożena Sawicka, teatrolog i kulturoznawca z Ministerstwa Kultury oraz Beniamin Bukowski, reżyser i dyrektor ds. artystycznych Narodowego Starego Teatru. 

Nagrodę za najlepszą rolę kobiecą otrzymała Adrianna Maliszewska z Teatru Lalek Arlekin w Łodzi. Zagrała postać Nabu w spektaklu „Wędrówka Nabu”. To opowieść o dziecku, które szuka swojego domu. Animację lalki tworzy trójka aktorów, ale to Adrianna Maliszewska musiała nauczyć się oddychać lalką i współistnieć z kolegami.

– Duszą i myślą tej postaci jest aktorka, a jej koledzy muszą czuć to co ona. I to zgranie się tej trójki było najważniejsze, ale też najtrudniejsze – mówił nam Wojciech Brawer, dyrektor łódzkiego teatru, który w imieniu Adrianny Maliszewskiej odebrał nagrodę.

Dwie równorzędne nagrody za najlepsze role męskie otrzymali: Artur Romański i Igor Fijałkowski z poznańskiego Teatru Animacji. Pierwszy z nich za postać Bałwana, drugi za postać Marchewki, w spektaklu „Ja, Bałwan”. Tych samych aktorów nagrodził również „tajny juror”, czyli Karol Suszczyński, teatrolog i krytyk literacki.

– To nagroda dla najwspanialszego duetu aktorskiego – mówił, odczytując swój werdykt. 

To nie był przypadek, że właśnie ten spektakl stał się faworytem wśród jurorów. Cieszył się dużym uznaniem także na innych festiwalach teatrów lalkowych. Zdaniem Suszczyńskiego, to zasługa Artura Romańskiego, reżysera oraz Maliny Prześlugi, autorki tekstu.

– To poruszająca opowieść o tym, jak trudna chwilami bywa przyjaźń, i jak wiele czasem trzeba poświęcić, żeby udowodnić, że jest się prawdziwym przyjacielem – mówi Karol Suszczyński. 

Jury wyróżniło również Martę Stańczyk za wprowadzenie widza w inny świat wrażliwości w spektaklu „Królestwa” w reżyserii Justyny Sobczyk (Teatr Guliwer i Teatr 21 w Warszawie) oraz Natalię Zduń za zespolenie aktorki z formą w kreowanej postaci Abrahama w spektaklu „Księżycowe opowieści” w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego (Teatr Maska).

Na zakończenie festiwalu, które odbyło się w środowy wieczór, swój werdykt ogłosiło także Młode Jury. Maciej Kudła, Jagoda Węglowska i Gabriela Wojtanowska, nagrodzili spektakl dla młodzieży i dorosłych „Wykluczeńcy” warszawskiej grupy Analog Collective.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

„Ujął nas szczerością, kreatywnością i oryginalną formą” – napisali w uzasadnieniu. – Za to, że dzięki pojawiającym się w spektaklu głosom dzieci i młodzieży, mogliśmy mocniej odczuć poruszające przesłanie – podkreślali.

W tym projekcie grupa Analog Collective wzięła na warsztat temat „bycia innym niż wszyscy”. Scenariusz powstał na podstawie rozmów z dziećmi, które opowiedziały kim jest człowiek wykluczony, skąd się bierze i jaki jest na niego sposób. I tak powstała sala zabaw, pełna śmiesznych i strasznych gier, które potrafią rozweselić, wzruszyć, ale też wykluczyć.

Tegoroczna Maskarada odbyła się pod hasłem gośćINNOŚĆ. Temat, w którym mieści się wiele terminów oraz znaczeń dotyczących współczesnego świata i niekoniecznie, jest tylko dla dorosłych.

– Dzieci sprawnie wyłapują konteksty, na które my, dorośli, przymykają czasem oczy. Są też bardziej tolerancyjne. Wystarczy delikatny impuls, żeby uświadomiły sobie jak otwarte są na to wszystko, co się dzieje wokół nas – mówił na zakończenie Karol Suszczyński. 

Maskarada 2022 trwała w dniach 14-18 maja. Festiwalowi patronował Rzeszów News.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama