Maskarada 2022. Organizatorzy zmieniają program, będzie więcej spektakli i konkurs

Reklama

Premiera musicalu Teatru Maska otworzy tegoroczną Maskaradę, Festiwal Teatrów Ożywionej Formy. Będzie też Parada Dziwolągów, nieplanowany wcześniej spektakl plenerowy, przyjedzie również teatr z Ukrainy.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

To będzie 12. Maskarada Teatru Maska w Rzeszowie. Tym razem odbędzie się pod hasłem gośćINNOŚĆ, gdzie INNOŚĆ rozumiana jest jako odmienność i różnorodność, a gościnność jako szacunek oraz ciekawość drugiego człowieka. Temat zawsze ważny, ale w tym roku też niezwykle aktualny w kontekście wydarzeń na Ukrainie. 

Festiwal potrwa 5 dni, rozpocznie się w sobotę, 14 maja. Pierwsze przedstawienie poprzedzi Parada Dziwolągów. Wezmą w niej udział aktorzy, ale dołączyć może każdy chętny. – Można się przebrać, można być dziwnym, można pokazać swoją dziwność i być z niej zadowolonym – mówi Przemysław Jaszczak, dyrektor artystyczny Maski i festiwalu Maskarada.

Parada wyruszy sprzed teatru o godz. 15:00, swój udział zapowiedziała Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. 

Opowieść o strachu

Kolejnym punktem programu będzie premiera musicalu dla dzieci „Księżycowe opowieści” w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego. Spektakl przygotował gospodarz festiwalu, czyli Teatr Maska. To opowieść o strachu przed nieznanym, ale i o przyjaźni na przekór oczekiwaniom.

Nastoletnia wampirka Mina i jej kilkusetletnia babcia Baronowa muszą uciekać z miejsca, które było ich domem. Szukając schronienia trafiają do pełnej legend Transylwanii, gdzie na przekór swoim obawom przeżyją przygodę życia, uratują las, poznają prawdziwych przyjaciół, którzy pomogą oswoić im najgorsze potwory z księżycowych opowieści. 

– To spektakl o tych, którzy mogą czuć się obco w różnych miejscach – mówi reżyser.

I choć wydawać by się mogło, że powstał w odpowiedzi na bieżące wydarzenia, to tak naprawdę koncepcja dla tego przedstawienia została przygotowana jeszcze jesienią ub. r. – Ale bardzo mocno rezonuje z tym, co się dzieje z naszymi „przychodźcami” z Ukrainy. Dlatego tym bardziej warto mówić o gościnności, odmienności, obcości i akceptacji – podkreśla Tomasz Kaczorowski.

Kto nie dostanie się na premierę, będzie miał okazję obejrzeć spektakl później, ponieważ wejdzie on do repertuaru teatru.

9 przedstawień 

Podczas tegorocznej edycji festiwalu zobaczymy 9 przedstawień, w tym m.in. „Ja, Bałwan” teatru Animacji z Poznania, „Królestwa” teatru lalek Guliwer z Warszawy, „Mój cień jest różowy” teatru Pinokio z Łodzi, „Spaghetti” teatru Baj z Warszawy, „Wędrówka Nabu” teatru lalek Arlekin z Łodzi, czy „Wykluczeńcy” warszawskiej grupy Analog Collective.

Będzie też nieplanowany wcześniej spektakl plenerowy, do Rzeszowa przyjedzie również  teatr z Ukrainy. Na szczegóły jest jeszcze za wcześnie. – Jesteśmy w trakcie rozmów – mówi dyrektor Maskarady. Organizatorzy rozbudowują program, ponieważ kilka dni temu otrzymali informację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, że festiwal jednak zostanie dofinansowany. 

Z tego też powodu wracają do formuły konkursowej. W tym roku spektakle będzie oceniać czteroosobowe jury. – Będzie też tajny juror, a jury dziecięce wybierze najlepszego aktora i najlepszą aktorkę. W związku z tym, po raz pierwszy w konkursie wezmą udział aktorzy Teatru Maska – mówi Monika Szela, dyrektor rzeszowskiego teatru.  

Oprócz spektakli będą też warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, czytanie performatywne połączone ze spotkaniem z twórcami, odbędzie się także pokaz Małej Akademii Teatralnej działającej przy teatrze Maska. 

„Żywa Biblioteka”

Organizatorzy zapraszają też do udziału w Żywej Bibliotece, w której książkami są ludzie, a zamiast czytania jest rozmowa. Tytułami są osoby, które musiały się zmierzyć ze stereotypami i doświadczyły ostracyzmu. Będzie ponad 20 osób, m.in. Mateusz – były narkoman, Piotr – ateista, Okuu – osoba niebinarna, Dorota – mama dziecka niepełnosprawnego, Piotr – weganin, czy Okuu – osoba aseksualna. 

Na każdą rozmowę jest około 20 minut. Każda Książka ma prawo nie udzielić odpowiedzi, albo przerwać spotkanie mówiąc, że „taki rozdział nie został jeszcze  napisany”, albo „może zostanie opublikowany wkrótce”.  

„Wypożyczalnia” będzie czynna tylko w niedzielę, 15 maja, w godz. 14:00-19:00, w budynku A0 Uniwersytetu Rzeszowskiego, przy ul. Pigonia 1. Współorganizatorem Żywej Biblioteki jest Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie im. S. Barańczaka w Rzeszowie. 

Bilety na spektakle kosztują: 18 zł (grupowy), 20 zł (ulgowy) i 25 zł (normalny). Maskaradzie, która potrwa do 19 maja, patronuje Rzeszów News.

PROGRAM MASKARADY 2022

14 maja, sobota:

– godz. 12:00 – Jak poskromić Bazyliszka? – warsztaty dla dzieci w wieku 10-13 lat, scena Kacperek Teatru Maska. 

– godz. 15:00 – Parada Dziwolągów pod hasłem „Wszyscy jesteśmy dziwni”, start sprzed Teatru Maska, przemarsz przez centrum do Alei Lubomirskich,

– godz. 16:30 – „Księżycowe opowieści” (musical 8+), reż. Tomasz Kaczorowski

15 maja, niedziela:

– godz. 12:00 – „Ja, bałwan” (spektakl 6+), Teatr Animacji z Poznania, duża scena Teatru Maska.

– godz. 14:00–19:00 – „Żywa biblioteka”, aula A0 Uniwersytetu Rzeszowskiego, ul. Pigonia 1, wstęp wolny

16 maja, poniedziałek:

– godz. 9.30 – „Królestwa” (spektakl 3+), Teatr Lalek Guliwer, Warszawa w koprodukcji z Teatrem 21, spektakl na dużej scenie Teatru Maska.

– godz. 11:00 – „Mój cień jest różowy”, (spektakl 7+), Teatr Lalek Pinokio z Łodzi, spektakl na dużej scenie Teatru im. W. Siemaszkowej

– godz. 13:00 – Konferencja dyrektorów teatrów

– godz. 16:00 – Efekt Pigmaliona – warsztaty dla nauczycieli w Teatrze Maska. 

17 maja, wtorek:

– godz. 9:00 i 10:30 – „Spaghetti” (spektakl 3+), Teatr Baj z Warszawy, spektakl na dużej scenie Teatru Maska.

– godz. 11:30 – „Wędrówka Nabu” (spektakl 7+), Teatr Lalek Arlekin z Łodzi, spektakl na dużej scenie Teatru im. W. Siemaszkowej.

– godz. 18:00 – pokaz trzech etiud Małej Akademii Teatralnej, scena Kacperek Teatru Maska:

* Teoria kosmicznego (nie)ładu” (grupa najstarsza) – etiuda powstała na podstawie tekstu podkarpackiego twórcy Rafała Paśki.

* „Co robią uczucia?” (grupa średnia) – na podstawie książki Tiny Oziewicz „Co robią uczucia?”

* „Bazyliszek” w wykonaniu zeszłorocznych uczestników Małej Akademii Teatralnej – na motywach „Bazyliszka” Wandy Chotomskiej i „Brzydkiego kaczątka” Hansa Christiana Andersena.

18 maja, środa:

– godz. 18:00 – „Wykluczeńcy”, spektakl powstały w oparciu o dialogi dzieci w wieku od 5 do 16 lat, Analog Collective z Warszawy, spektakl na dużej scenie Teatru Maska.

– ok. godz. 19:15 – zakończenie festiwalu

agnieszka.lipska@rzeszow-news.pl

Reklama