Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News
Reklama

Przekraczanie jezdni w niedozwolonym miejscu – to najczęstsze wykroczenia pieszych. We wtorek (18 października) pod lupę wzięli ich podkarpaccy policjanci.

– Zazwyczaj działania prowadzimy pod kątem zachowania kierowców wobec pieszych. Tym razem policjanci wydziałów ruchu drogowego uwagę koncentrowali na zachowaniu pieszych – mówi kom. Dominika Kopeć z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. 

Akcja „Widoczny pieszy” została przeprowadzona we wtorek w całym województwie podkarpackim. Nie bez przyczyny. Szybciej zapadający zmrok, pogarszająca się pogoda, sprawiają, że piesi są dla kierowców słabo widoczni.

– Wielu uczestników ruchu drogowego nie zdaje sobie sprawy, że światła reflektorów samochodowych nie zawsze dobrze oświetlą sylwetkę pieszego, zwłaszcza jeśli jego ubranie jest w ciemnych kolorach – zwracają uwagę policjanci z KWP Rzeszów.   

Policjanci we wtorek głównie obserwowali rejony przejść dla pieszych. W środę KWP Rzeszów podała, że funkcjonariusze ujawnili 250 wykroczeń pieszych. Główne przewinienia to przekraczanie przez pieszych jezdni w miejscach zabronionych (96). W Rzeszowie – 14. 

Policjanci stwierdzili także 59 przypadków przemieszczania się pieszych niewłaściwą stroną drogi, w 28 przypadkach piesi nie korzystali z wyznaczonych dla nich przejść, a w 22 przypadkach nie używali odblasków.

Funkcjonariusze przypominają, że nawet takie akcje jak we wtorek, nie zastąpią rozsądku uczestników ruchu drogowego. Po raz kolejny apelują o rozwagę, wzajemną życzliwość i przestrzeganie przepisów przez wszystkich użytkowników dróg. 

– Apelujemy także do kierowców zbliżających się do przejścia dla pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych -podkreśla Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie. 

(ram) 

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama