Podkarpacka policja planuje zakup trzech psów. Twój pies może wstąpić w policyjne szeregi. Musi mieć jednak ku temu predyspozycje. Jeśli chcesz to sprawdzić, przyjdź z nim na test.

Wstępna kwalifikacja psów i sprawdzenie ich cech użytkowych odbędzie się w terminie od 20 października do 6 listopada. Dokładny termin należy ustalić telefonicznie. Informacji w sprawie kwalifikacji psów udziela nadkomisarz Tadeusz Szurlej z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie, tel. (17) 858 25 30 lub 510 997 048.

Psy trafią na kurs w kategorii patrolowo-tropiącej. Jakie mają szanse? Zdrowe, w wieku od roku do dwóch lat, o budowie i szacie zgodnie z wzorem rasy (preferowane owczarki niemieckie i belgijskie), o odpowiedniej kondycji psychicznej i fizycznej.

W momencie zakupu psy muszą posiadać: aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie, wyniki badań w kierunku dysplazji stawów biodrowych (zdjęcie wraz z opisem lekarza radiologa), urzędowe świadectwo zdrowia psa, rodowód, metryka pochodzenia psa.

Przy braku pełnych możliwości diagnostycznych podstawą dyskwalifikacji psa może być nawet uzasadnione podejrzenie występowania chorób i wad.

Wadami dyskwalifikującymi psa w służbie policyjnej są m.in.: wady psychiczne, choroby neurologiczne objawiające się m.in. nadpobudliwością ruchową, otępiałością, innymi atypowymi reakcjami na bodźce zewnętrzne, wady budowy i postawy, wady i choroby układu kostno-stawowego (w tym dysplazja), dysfunkcje ruchowe.

Psy będą sprawdzane pod kątem predyspozycji do służby w policji. Sprawdzenie będzie miało charakter prób polowych w postaci: reakcji psa na odgłos strzałów, sprawdzenia pasji psa do aportowania różnych przedmiotów (gryzak, piłka) w terenie otwartym i w pomieszczeniach zamkniętych o śliskim podłożu.

Psy będą sprawdzane także pod kątem czujności i popędu do samoobrony (na terenie otwartym i w pomieszczeniu), ostrości i popędu do walki w trakcie ataku na przewodnika (w kagańcu i bez), umiejętności chwytania i gryzienia rękawa ochronnego, sprawdzenia czy nie występują reakcje lękowe w przypadku używania kija podczas markowanego ataku na psa.

Niepowodzenie przy choćby jednej z powyższych prób dyskwalifikuje psa.

Wytypowane psy przed zakupem muszą przejść pełną procedurę kwalifikacyjną prowadzoną przez komisję powołaną przez komendanta Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama