Zdjęcie: Sławomir / Czytelnik Rzeszów News
Reklama

Problem z tablicami do nowego systemu informacji parkingowej. Blokują ulicę  Kraszewskiego w Rzeszowie. Urzędnicy: bo kierowcy niewłaściwe parkują.

Na rzeszowskich drogach już widać pierwsze efekty modernizacji systemu informacji parkingowej. Miasto jeszcze w ubiegłym roku obiecywało, że zamiast lakonicznych komunikatów o tym, ile jest wolnych miejsc w płatnej strefie parkowania, kierowcy będą dostawali precyzyjne informacje np. „przy ul. Słowackiego jest 14”.

To oznacza, że na rzeszowskich ulicach muszą pojawić się m.in. nowe tablice, na których będą pojawiać się stosowne komunikaty. Pierwsze z nich pojawiły się około tygodnia przy ul. Kraszewskiego. Niestety, ich umiejscowienie wzbudza kontrowersje, ponieważ maszty do tablic postawiono na środku… chodników.

„Parkujące samochody, nawet zachowując odpowiedni odstęp, uniemożliwiają bezpieczne przejście pieszym. Nie wspominając o osobach niepełnosprawnych na wózkach czy dzieciach we wózkach” – alarmuje Sławomir, Czytelnik Rzeszów News.

Zdjęcie: Sławomir / Czytelnik Rzeszów News

Ratusz: zabierają miejsce pieszym

Miasto twierdzi, że nie było innej możliwości i tablice musiały stanąć na chodniku. Urzędnicy przekonują jednak, że zaistniały problem to… wina kierowców, którzy niewłaściwie parkują.

– Na wyznaczonych miejscach należy parkować równolegle do chodnika. Kierowcy robią to inaczej, aby było więcej miejsc, dlatego zabierają miejsce pieszym – wyjaśnia Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa. – Gdy samochody będą parkować odpowiednio, będzie można przejść chodnikiem swobodnie, mimo że postawiono na nim tablice – przekonuje.

Urzędnicy zapowiadają, że przy ul. Kraszewskiego postawią tabliczkę informującą, jak należy w tym miejscu prawidłowo parkować.

Nowy system informacji parkingowej wykonuje Asseco Data System za 14,7 mln zł. System ma działać od 2021 roku w oparciu o kamery, czujniki i sieci neuronowe, które całodobowo będą zbierać i analizować dane o parkujących samochodach. 

Informacja o wolnych miejscach będzie przekazywana na rozmieszczone w strefie tablice informacyjne oraz specjalną aplikację dla mieszkańców. Dane o liczbie wolnych miejsc w płatnej strefie mają się także pojawiać na innych aplikacjach, które obecnie umożliwiają opłatę za miejsce parkingowe w Rzeszowie.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: