Francuska firma Mayland Real Estate wznowiła prace nad budową w Rzeszowie centrum handlowego. Projekt Bella Doliny, który miał być realizowany, zostanie zmieniony.

[Not a valid template]

 

Bella Dolina – tak miało się nazywać potężne centrum handlowe o powierzchni ok. 100 tys. m kw., które francuska firma kilka lat temu planowała wybudować przy ul. Lubelskiej na osiedlu Staromieście.  W wykupienie gruntów zainwestowała ponad 120 mln zł, a sama inwestycja była szacowana na ok. 450 mln zł.

Bella Dolina obrosła legendą i… chaszczami. Działki nadal są niezagospodarowane. Już w 2009 r. Francuzi obiecywali, że w Rzeszowie w ciągu trzech lat zrealizują pierwszy etap inwestycji – centrum o powierzchni ok. 75 tys. m kw. Bella Dolina miała być parterowym przeszklonym obiektem, a jego cechą charakterystyczną miała być duża ilość zieleni i sztuczne jezioro.

Mayland Real Estate deklarował, że w Bella Dolinie powstanie ok. 170 sklepów, w tym m.in. hipermarket spożywczy, pracę miało znaleźć ok. 1,5 tys. osób. Zmotoryzowanych klientów kuszono parkingiem na 2,8 tys. miejsc dla samochodów.

Walka o działkę

Bella Dolina miała być najnowocześniejszym obiektem handlowym w Rzeszowie. Ale francuska inwestycja co chwilę miała potknięcia. Najwięcej kłopotów było z działkami. Część terenów, na których miała powstać Bella Dolina, należała do miasta.  Chodziło o hektarową działkę, którą w 2011 r. ratusz chciał wystawić na sprzedaż, co się nie spodobało Maylandowi.

Ostatecznie władze Rzeszowa zawarły z Francuzami porozumienie o zamianie gruntów. Mayland dał miastu 4 ha ziemi i wpłacił na konto ratusza dodatkowo 1,2 mln zł. Kolejnym terminem rozpoczęcia budowy Bella Doliny była wiosna 2012 r. Już wtedy powierzchnia centrum zmniejszyła się do 87 tys. m kw. Otwarcie Bella Doliny planowano na grudzień 2014 r.

„Właśnie tutaj Mayland buduje nowe centrum” – baner z takim napisem przez długi czas reklamował inwestycję na działce, przy której nic się nie działo.

Gdy Francuzi uporali się z problemem działek na przeszkodzie w realizacji centrum stanęła konkurencja. W 2011 r. w Rzeszowie zostało otwarte Millenium Hall, rok później Galeria Rzeszów. Mayland w 2013 r. uznał, że rzeszowski rynek centrów handlowych jest już tak nasycony, że Bella Dolina może się nie przyjąć.  Francuzi postanowili poczekać na „lepsze czasy”.

Park handlowy, outlet modowy…

I chyba nadeszły, bo Mayland ogłosił swoje najnowsze plany, które zakładają budowę nowych centrów handlowych w czterech polskich miastach: w Warszawie, Zabrzu, Wrocławiu i właśnie w Rzeszowie.  W stolicy Podkarpacia główną częścią inwestycji ma być park handlowy.

Łączna powierzchnia centrum w Rzeszowie ma wynieść 50 tys. m kw., czyli została „odchudzona” o 37 tys. m kw.

– Mayland pracuje nad koncepcją parterowego parku handlowego w Rzeszowie, czyli zespołu niezależnych budynków handlowych. Obecnie definiujemy program handlowy i w ramach tego kompleksu planujemy zbudować outlet modowy oraz uzupełniającą ofertę sklepów wielkopowierzchniowych o profilu wyposażenia wnętrz i sportowym. Powstanie też restauracja typu driver-fru, czyli restauracja dla zmotoryzowanych typu McDonalds, KFC – mówi Rzeszów News Anna Skrocka z Mayland Real Estate.

Wyprzedzi Galerię Rzeszów

Przedstawiciele francuskiej firmy mówią, że dotychczasowa koncepcja Bella Doliny, jak i sama nazwa centrum, zostaną zmienione. Co się takiego stało, że Mayland postanowił zrealizować inwestycję? – Znacząco zmieniło się otoczenie biznesowe i konkurencja – wyjaśnia krótko Skrocka.

Budowa parku handlowego ma się zacząć nie wcześniej, jak w przyszłym roku. Termin zakończenia nie jest znany.

Jeżeli nowa powierzchnia obiektu zostanie utrzymana, to park handlowy wybudowany przez Francuzów będzie drugim pod względem wielkości centrum handlowym w Rzeszowie. Największym jest Millenium Hall – ma 56 tys. m kw. Galeria Rzeszów należąca do Ryszarda Podkulskiego spadnie na trzecie miejsce – 42 tys. m kw.

(ram)

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama