medyczna-marihuana-rzeszow
Reklama

Nie każdy wie, że w aptece można kupić marihuanę, która przeznaczona jest do celów medycznych. Nie każdy z nas jest jednak uprawniony do jej zakupu. Recepta na medyczną marihuanę może być wystawiona wyłącznie przez uprawnionego lekarza, o ile dany pacjent kwalifikuje się do terapii konopnej. Więcej na ten temat w artykule.

Czym jest medyczna marihuana i kto wystawia receptę na medyczną marihuanę?

Lecznicza marihuana to produkt zupełnie inny od tego, który pacjentom oferowany jest na czarnym rynku. Susz konopny przeznaczony do celów leczniczych można kupić w aptece, a trafia tam z pewnych źródeł. Uprawy i produkcja takiej marihuany musi spełniać wyśrubowane normy jakościowe, poza tym podlegają licznym kontrolom. W konsekwencji otrzymuje się produkt, którego skład jest powtarzalny i zgodny z deklarowanym stężeniami. W suszu konopnym z apteki nie ma też miejsca na groźne dla zdrowia domieszki, które nie są obce produktom z nielegalnych źródeł.

W aptece nie można kupić suszu konopnego na własną rękę, gdy tylko pacjent chce go wypróbować. Taka terapia powinna być prowadzona pod okiem lekarza, który powinien sprawdzić, czy pacjent do leczenia konopnego się kwalifikuje i to lekarz powinien nadzorować jego przebieg.

Uprawnieni do wystawiania recept na medyczną marihuanę są lekarze, którzy mogą wystawiać recepty na leki narkotyczne. Jednak warto wybrać się do takiego specjalisty, który jest doświadczony się w prowadzeniu terapii konopnej. Taka osoba miała okazję leczyć kannabinoidami już wielu pacjentów. Zwykle też na bieżąco śledzi najnowsze doniesienia naukowe w tej dziedzinie.

Jaki lekarz może przepisać medyczną marihuanę online?

Wszystkie gatunki marihuany, które dostępne są w legalnej sprzedaży w aptekach, kupić można wyłącznie na receptę wystawioną przez uprawnionego lekarza. Nie jest to jednak terapia najtańsza i nie podlega refundacji. Jeśli chodzi o to, jaki lekarz może przepisać medyczną marihuanę, należy wiedzieć, że uprawniony jest do tego każdy lekarz, który może wystawiać e-recepty RPW – z wyjątkiem lekarza weterynarii.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W wymogach dotyczących tego, kto wystawia receptę na medyczną marihuanę, nie ma natomiast zakazu wystawiania ich na odległość. Dlatego też recepta na medyczną marihuanę może zostać wypisana przez internet, na przykład na stronie: centrummarihuany.pl/recepta-online-marihuana-medyczna/.

Aby otrzymać receptę, należy kwalifikować się do leczenia konopnego. Decyzję o kwalifikacji danej osoby do leczenia konopnego podejmuje lekarz, sprawdzając wskazania i przeciwwskazania do terapii. Zazwyczaj medyczną marihuanę przepisuje się tym pacjentom, w przypadku których dotychczasowa terapia okazała się nieskuteczna lub generowała dokuczliwe skutki uboczne.

Na jakie dolegliwości może być przepisana medyczna marihuana?

Lekarz może wystawić receptę na medyczną marihuanę w związku z licznymi schorzeniami i dolegliwościami. Wskazaniem do terapii konopnej jest między innymi ból różnego pochodzenia. Leczenie kannabinoidami wdraża się również przy chorobie Parkinsona, stwardnieniu rozsianym, a także w przypadku nerwic i stanów lękowych, czy też depresji. Leczniczą marihuanę niekiedy stosuje się w przypadku jaskry, ADHD, a także przy lekoopornej padaczce.

Każdorazowo to lekarz podejmuje decyzję o tym, czy pacjent może być leczony kannabinoidami. To on powinien również ustalić schemat leczenia oraz nadzorować jego przebieg, aby w razie konieczności dokonywać w nim poprawek. Pacjent natomiast powinien przestrzegać zaleceń lekarza, gdyż tylko w ten sposób może stosować leczniczą marihuanę bezpiecznie. 

 

Reklama