„Medyk” wraca na Politechnikę Rzeszowską. Nowa umowa podpisana

0
Reklama

Po trzyletniej przerwie na kampus Politechniki Rzeszowskiej wraca Centrum Medyczne „Medyk”. Na początek lekarz rodzinny i szybka diagnostyka pod kątem COVID-19.

 

Od 2000 roku na terenie kampusu Politechniki Rzeszowskiej działał „Medyk”. Jego działalność zakończono, gdy uczelnia trzy lata temu postanowiła gruntownie wyremontować budynek przy ul. Poznańskiej 2a (dawny klub „Plus”), gdzie była siedziba przychodni.

Po trzyletniej przerwie politechnika postanowiła wrócić do współpracy z „Medykiem”. Na potrzeby przychodni przeznaczono część budynku, w którym dziś jest Centrum Fizjoterapii i Sportu. Umowa o ponownej współpracy została podpisana w piątek.

– To, co się dzieje ostatnio w Polsce, pokazuje, że opieka medyczna dla studentów i pracowników uczelni jest niezbędna – mówi prof. Piotr Koszelnik, rektor PRz. – Tu czujemy się, jak u siebie w domu. To miejsce prestiżowe – mówi Stanisław Mazur, prezes „Medyka”.

Przychodnia ma być czynna od 1 grudnia br. Na początek studenci i pracownicy PRz będą mogli głównie korzystać z usług lekarza rodzinnego – bezpłatnie w ramach umowy z NFZ.

Docelowo „Medyk” ma świadczyć także usługi z zakresu medycyny pracy oraz specjalistyczne jak np. stomatologia, czy okulistyka. W planach jest także diagnostyka pod kątem cukrzycy czy chorób związanych z układem krążenia i nowotworowych.

Przychodnia ma być dostępna także dla osób spoza uczelni, ale jak zapewnia Politechnika Rzeszowska, studenci, doktoranci i pracownicy będą traktowani zawsze priorytetowo. Wiedza i doświadczenie „Medyka” ma być wykorzystywane także do badań naukowych.

Na początek jednak „Medyk” skupi się na COVID-19. – Chcemy wśród studentów i pracowników prowadzić szybką diagnostykę i bez zbędnej zwłoki rozpoznawać, co jest COVID, co grypą, a co przeziębieniem – wyjaśnia Stanisław Mazur.

„Medyk” zapowiada, że pracownicy i studenci PRz będą jednymi z pierwszych, którzy skorzystają ze szczepionki na COVID-19, gdy tylko będzie ona dostępna.

– Regularne szczepienia przeciw COVID-owi dla wszystkich planujemy w pierwszym kwartale przyszłego roku w naszych punktach w Jasionce i przy al. Rejtana – zapowiada prezes Mazur.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: