Działał 340 dni, przyjął blisko 10 tys. osób. Punkt noclegowy w rzeszowskim Full Markecie zakończył swoją działalność, ale to nie oznacza, że Centrum Medyczne Medyk przestaje pomagać uchodźcom z Ukrainy.
Bo to właśnie Medyk w marcu 2022 roku utworzył punkt noclegowy w Full Markecie przy alei Rejtana, kilka dni po wybuchu wojny na Ukrainie. Medyk w ekspresowym tempie zorganizował pomoc dla tych, którzy uciekali przed rosyjskimi bombami i rakietami.
W Full Markecie uchodźcy z Ukrainy mogli zatrzymać się na kilka dni, tu dostali żywność, nowe ubrania, wsparcie psychologów, podstawową pomoc lekarską, pomoc tłumacza. Do punktu docierali ci, którzy pociągami przyjeżdżali do Rzeszowa z granicy.
Pomógł Sean Pean
W ciągu 11 miesięcy działania punktu, odwiedziły go najważniejsze osoby z całego świata, m.in. Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), António Guterres, sekretarz generalny ONZ, czy nawet amerykański aktor Sean Pean.
W punkcie było ponad 500 miejsc noclegowych, wydzielono m.in. sektor dla matek z dziećmi, działała kuchnia, pralnia, stołówka, swój kącik zabaw miały dzieci. 31 stycznia br. punkt zakończył swoją działalność. Pomógł ponad 10 tys. osobom.
– Pomagaliśmy także w zdobyciu informacji, m.in. gdzie udać się do urzędu, gdzie załatwić formalności, jak zorganizować transport itp. Pomagaliśmy również w znalezieniu miejsca pracy dla osób, które chciały się osiedlić w Rzeszowie – wylicza Medyk.
W ostatnim okresie w punkcie przebywało ok. 30-40 osób.
Wyjątkowy czas
Działalność punktu nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie władz Rzeszowa, licznych stowarzyszeń, firm mieszkańców, wolontariuszy, którzy od rana do nocy nieśli pomoc tym, którym wojna zabrała praktycznie wszystko, a głównie poczucie bezpieczeństwa.
– Serdecznie dziękujemy – zakomunikował Medyk.
Bo jest za co. Pomoc miała różne odsłony, uchodźcom z Ukrainy pomagano nawet wtedy, gdy trzeba był ich umówić na wizytę u fryzjera. Cały świat chwalił, jak bardzo Rzeszów pomagał. Do punktu w Full Markecie docierały media z całego globu, m.in. z Japonii i USA.
– Tysiące osób schroniły się w punkcie, kolejne tysiące okazały swe serca i pomagały. To był wyjątkowy czas – wymuszony straszną tragedią, ale jednocześnie ukazujący, ile dobra jest wokół nas i ile bezinteresownej pomocy – mówi Stanisław Mazur, prezes Medyka.
Szkolenia medyków
Punkt noclegowy zamknięto, ale nie przestaje działać Fundacja Medyk dla Zdrowia, która nadal niesie pomoc medyczną dla uchodźców w przychodni Medyk przy ul. Podkarpackiej 1, działa też punkt psychologiczny w przychodni przy ul. Dąbrowskiego 33a.
Ukraińcy mogą uczestniczyć w bezpłatnych lekcjach języka polskiego, a fundacja pomaga medykom zza wschodniej granicy w nostryfikacji dyplomów i znalezieniu pracy.
– Przeszkoliliśmy i dokształciliśmy ok. 100 lekarzy i pielęgniarek, z których 40 pracuje na Podkarpaciu – są świetnymi fachowcami, już pracują i przyjmują pacjentów w przychodniach. Zapewniliśmy im również kursy językowe czy stypendia – mówi Mazur.
Przy fundacji jest też przedszkole dla ukraińskich dzieci, są zbiórki pieniędzy i ubrań.
Zwolnić z podatku
Czy jest możliwe ponowne uruchomienie punktu? – Jeśli zajdzie taka potrzeba, to tak. To jednak zależy od wielu czynników – szczególnie finansowych. Przez ostatnie pół roku sami dźwigaliśmy ciężar utrzymania punktu – mówi prezes Mazur.
Medyk opłacał m.in. rachunki za ogrzewanie, prąd, wypłacał pieniądze personelowi, ponosił koszty działalności pralni. Rząd z kolei płacił Medykowi 40 zł za dobę dla każdej osoby, która otrzymała pomoc w Full Markecie.
Byłoby jeszcze trudniej gdyby nie pomoc światowych fundacji: CORE Seana Penna, Medair, Oxfarm, World Central Kitchen oraz Action Against Hunger. – Mam nadzieję, że miasto zwolni nas z płacenia podatku – mówi prezes Mazur.
Zbiórki trwają
Medyk obecnie zbiera dla Ukrainy koce, śpiwory, generatory prądu, urządzenia grzewcze ogrzewacze, lampy, latarki, baterie, karimaty, ciepłą odzież i żywność długoterminową – od poniedziałku do soboty, od 10:00 do 18:00 w Full Markecie.
Wciąż można wpłacać pieniądze na konto Fundacji Medyk dla Zdrowia: 18 1930 1389 2700 0726 5637 0009, z dopiskiem: „Pomoc Ukrainie” lub za pośrednictwem siepomaga.pl. W sprawie pomocy Ukrainie możecie zadzwonić na numer: 519 734 878.
(baj)
redakcja@rzeszow-news.pl