Zdjęcie: Materiały organizatorów
Reklama

Stowarzyszenie Mensa Polska uruchomiło zapisy na sesję testową dla mieszkańców Podkarpacia, która odbędzie się w sobotę 15 grudnia br. w Hotelu Metropolitan w Rzeszowie.

Zainteresowanie badaniem jest duże, dlatego zostanie ono przeprowadzone w trzech turach. Każda trwa około godzinę. To już druga sesja testowa organizowana w tym roku w Rzeszowie. W poprzedniej, styczniowej, wzięło udział ok. 50 osób, a kilkoro z nich uzyskało wynik pozwalający na wstąpienie do Mensy.

Organizatorzy badania twierdzą, że warto się sprawdzić, bo wynik testu może zaskoczyć i otworzyć furtkę do poznania ciekawych osób, przeżycia niezapomnianych przygód czy nawet znalezienia wymarzonej pracy.

Podczas testu zostanie przeprowadzone badanie ilorazu inteligencji (tzw. IQ), którego wynik o wartości powyżej 130 punktów w skali Wechslera umożliwia danej osobie wstąpienie do Mensy. Testy IQ prowadzone są przez wykwalifikowanych psychologów przy pomocy specjalistycznych narzędzi. 

Badania biorą pod uwagę inteligencję abstrakcyjną. Test nie składa się z zadań językowych, czy matematycznych, lecz obrazkowych, dzięki czemu wynik nie zależy od wykształcenia. Koszt udziału w teście wynosi 50 zł. Mogą w nim wziąć udział osoby, które ukończyły 15 lat, zapisy trwają na stronie www.mensa.org.pl/testy.

Na miejscu potrzebny będzie dokument ze zdjęciem oraz – w przypadku osób niepełnoletnich – pisemna zgoda rodzica lub opiekuna na wzięcie udziału w badaniu. Wszyscy chętni powinni się spieszyć, liczba miejsc jest ograniczona. Wyniki testów będą poufne i nie zostaną nigdzie opublikowane. Każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający jego wynik, a najlepsi zostaną zaproszeni do członkostwa w Mensie.

Mensa to najstarsza i najbardziej znana organizacja zrzeszająca osoby o najwyższym ilorazie inteligencji. Została założona w Anglii w 1946 roku przez Rolanda Berrila – adwokata, i dr Lance’a Ware’a – naukowca i prawnika.

Jedynym kryterium przynależności do stowarzyszenia jest IQ mieszczące się w górnych 2 proc. populacji. Do stowarzyszenia należy ponad 134 tys. osób w ponad 100 krajach. W Polsce Mensa działa od 1989 roku i liczy ok. 1500 członków. Propaguje m.in. wiedzę o inteligencji, a miejsce w niej znajdą zarówno umysły ścisłe, jak i humanistyczne.

Rzeszowska grupa Mensy spotyka się kilka razy w miesiącu, jej członkowie dyskutują na różne tematy, uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych, odwiedzają wspólnie interesujące miejsca w Rzeszowie i okolicach, uczestniczą w grach i łamigłówkach. Mensa zrzesza osoby w różnym wieku, z różnych branż i środowisk.

– Wstąpienie do Mensy jest szansą na poznanie wielu ciekawych osób o przeróżnych zainteresowaniach i poglądach na świat, z którymi łączy nas potencjał intelektualny, dzięki czemu łatwo znaleźć z nimi wspólny język – mówi Mateusz Cząstka, koordynator rzeszowskiej grupy Mensy.

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

1 KOMENTARZ

  1. Informacja dodatkowa: zainteresowanie sesją przekroczyło oczekiwania organizatorów i w dniu wczorajszym wyczerpały się miejsca, natomiast dla tych, którzy nie zdążyli, mam dobrą wiadomość: dziś o 18:00 zostaną uruchomione dodatkowe zapisy. Gdyby ktoś mimo to nie zdążył, to kolejna sesja planowana jest w okolicach czerwca.

Comments are closed.