Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Nawet 95 km/h – taka może być w czwartek (12 maja) prędkość wiatru na Podkarpaciu. Meteorolodzy ostrzegają przed burzami z gradem. 

Dla 17 powiatów Podkarpacia wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia. Zacznie ono obowiązywać w czwartek od godz. 12:00 do 21:00. Meteorolodzy prognozują burze z opadami deszczu do 20 mm, porywy wiatru do 95 km/h, miejscami może spaść grad. 

Ostrzeżenie dotyczy powiatów: bieszczadzki, brzozowski, jarosławski, jasielski, Krosno, krośnieński, leski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, przemyski, Przemyśl, przeworski, rzeszowski, Rzeszów, sanocki i strzyżowski.

Strażacy apelują o ostrożność. Pozamykajcie okna i drzwi, usuńcie z balkonów, tarasów i parapetów rzeczy. Nie parkujcie aut pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi oraz reklamami wielkopowierzchniowymi. Nie wchodźcie do parków i lasów. 

W trakcie nawałnic często dochodzi do przerw w dostawach prądu. Sprawdźcie, czy w domu macie zapasowe oświetlenie, np. latarkę z bateriami i naładowany telefon komórkowych. Absolutnie nie szukajcie schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi. 

– Albo lekkimi konstrukcjami, np. przystankiem autobusowym. Nawałnicę najlepiej jest przeczekać w budynku – radzi bryg. Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama