Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Ostrzeżenie o burzach z gradem pierwszego stopnia na Podkarpaciu wydało się w środę (29 maja) Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie.

Ostrzeżenie wydano dla wszystkich powiatów naszego województwa. Meteorolodzy prognozują burze od godz. 12:00 do 22:00. Mogą im towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm oraz porywy wiatru lokalnie do 90 km/h, może spaść grad.

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz wynosi 80 procent.

 

Strażacy apelują o ostrożność i śledzenie komunikatów meteorologicznych. – Jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domów. Tam jesteśmy najbezpieczniejsi. Pozamykajmy drzwi i okna – mówi bryg. Marcin Betleja, rzecznik podkarpackiej straży pożarnej. 

Sprawdźcie, czy w domu macie zapasowe oświetlenie, np. latarkę z bateriami oraz naładowany telefon komórkowy. 

Z balkonów i tarasów usuńcie przedmioty, które zdmuchnięte silnym podmuchem wiatru mogą zrobić komuś krzywdę. Nie parkujcie samochodów pod drzewami, dużymi reklamami, liniami energetycznymi, w trakcie burz nie wchodźcie do parków i lasów. 

– Absolutnie nie szukajmy schronienia pod drzewami, lekkimi konstrukcjami, np. przystankami autobusowymi – mówi Betleja.

Gdy jedziemy samochodem, należy zmniejszyć prędkość jazdy. Wyjeżdżając z zalesionego, osłoniętego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad pojazdem, co w konsekwencji może doprowadzić do wypadku. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama