Zdjęcie: materiały NFZ

– Uważaj na fałszywe bony lekowe i darmowe refundacje – ostrzega podkarpacki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie. 

W internecie pojawiają się informacje o bonach lekowych lub kartach podarunkowych dla pacjentów do aptek, które rzekomo wydaje NFZ. Aby otrzymać taką kartę, o wartości np. 2 tys. zł, wystarczy niby opłacić kilka euro podatku i potwierdzić swoje dane w ankiecie.

– To oszustwo oraz próba wyłudzenia danych i pieniędzy – twierdzi Rafał Śliż, rzecznik NFZ w Rzeszowie. 

Narodowy Fundusz Zdrowia nie wydaje żadnych kart podarunkowych, bonów i innych bonifikat na leki do aptek. Nie klikaj w link, który pojawia się przy informacjach o rzekomych bonach z NFZ. 

Tak wygląda próba wyłudzenia pieniędzy

Z informacji, które posiada Fundusz, wynika, że najczęściej składane są telefonicznie oferty dopłat do okularów i aparatów słuchowych. Są one refundowane przez NFZ, ale na podstawie zlecenia wystawionego przez okulistę lub laryngologa.

Advertisement

Takie zlecenie uzyskuje się podczas wizyty u lekarza. Nikt przecież przez telefon nie zbada naszych oczu czy uszu. Rozsądek powinien zwyciężyć, gdy ktoś zachęca do wstępnej opłaty, podania danych osobowych czy wchodzenia na podejrzane strony internetowe.

Szczególną ostrożność NFZ zaleca, gdy dzwoniąca osoba podaje się za pracownika Funduszu bądź przedstawiciela placówki medycznej posiadającej umowę z NFZ. Jego konsultanci sprawdzą, czy taka placówka istnieje w rejestrach Funduszu.

Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z NFZ. Przez całą dobę działa infolinia: 800 190 590. Możesz też powiadomić najbliższą jednostkę policji. 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama