Reklama

Malowanie nowych buspasów na niektórych rzeszowskich ulicach miało zacząć się po 15 kwietnia, ale być może prace rozpoczną się nieco wcześniej. – Wszystko zależy od pogody – informują w ratuszu.

O tym, że malowanie rozpocznie się po świętach, miasto uprzedzało już jakiś czas temu. Mówili o tym Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa i Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg. Ten drugi obstawiał bardziej termin po 15 kwietnia. Trwały bowiem jeszcze prace nad „trasowaniem” buspasów. Te są jednak już na finiszu i możliwe, że malowanie rozpocznie się nieco wcześniej.

– Wszystko zależy od pogody – tłumaczy Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta miasta. – A ta jest na razie niekorzystna.

MZD ma już jednak gotowy harmonogram prac i według niego, pierwsi „malowacze” pojawią się na ul. Lubelskiej. Tam wymalowany ma zostać tylko jeden  buspas – w kierunku centrum miasta, czyli od skrzyżowania ul. gen. Maczka do Ronda Jana Pawła II.

Z czasem buspasy pojawią się także m.in. na ulicach: Warszawskiej, Marszałkowskiej, Piłsudskiego, Cieplińskiego, Lisa-Kuli, Dąbrowskiego i Powstańców Warszawy, a więc tych, na których w godzinach komunikacyjnego szczytu panuje największy ruch. W sumie w Rzeszowie przybędzie nam ok. 6 km nowych buspasów.

Ich malowanie ma zakończyć się w połowie maja. Koszt prac to – 1,3 mln zł.

Co prawda nie zapadła jeszcze decyzja, od kiedy kierowcy będą się musieli stosować do buspasów, ale prawdopodobnie będą to najbliższe wakacje. Wówczas powinien już funkcjonować Rzeszowski Inteligentny System Transportowy (RIST) – buspasy są zresztą jednym z jego elementów.

Andrzej Choma, inżynier projektu, mówił kilkanaście dni temu, że jego uruchomienie, powinno się zgrać właśnie z zakończeniem malowania buspasów. Będzie można wówczas naprawdę ocenić, jak funkcjonuje cały system kierowania ruchem w mieście i jak radzą sobie z nim operatorzy, pracujący zarówno w Centrum Obszarowego Sterowania Ruchem Drogowym (to powstało przy. ul. Targowej), jak i w Centrum Zarządzania Transportem Publicznym (w bazie ZTM przy ul. Trembeckiego).

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: