Zdjęcie: Pixabay
Reklama

Nowe place zabaw, ogrody kieszonkowe, remonty skwerów i parków. – Niebawem rozpoczną się pierwsze wiosenne prace – zapowiadają urzędnicy.

Po wygranych w ub. r. wyborach prezydenckich przez Konrada Fijołka, który obiecywał więcej zieleni osiedlach, miasto wzięło się za budowę parków i ogrodów kieszonkowych, sadzenie drzew i zwiększanie terenów rekreacyjnych.

W piątek ratusz poinformował o zbliżających się inwestycjach. Najpierw rozpocznie się urządzanie skweru przy al. Sikorskiego. Wśród zieleni będą tam trzy huśtawki, karuzela, ławki, leżaki, kosz do koszykówki i stojaki na rowery. Miasto przeznaczyło na to 468 tys. zł.

Zakończył się również przetarg na ogród przy ul. Kurpiowskiej. Tam, obok krzewów i bylin, zostaną zamontowane urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu, które oświetli lampa solarna. Miasto wyda na to 460 tys. zł.

Jedną z największych tegorocznych inwestycji jest odnowienie parku przy ul. Wieniawskiego za ponad 1,3 mln zł. Teren zostanie ogrodzony, oświetlony oraz wyposażony w nowe ławki i place zabaw. Oprócz tego, będą nowe drzewa, krzewy i kwitnące rośliny. 

Strefy tematyczne
Zdjęcie: Urząd Miasta Rzeszowa

Tegoroczną nowością będzie zielona przestrzeń rekreacyjna na os. Nowe Miasto, pomiędzy Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 4 a Przedszkolem nr 38. Motywem przewodnim tego miejsca będzie kolorowa, wijąca się niczym wstęga, rabata bylinowa.

W jej zakolach powstaną strefy tematyczne. W pierwszej – edukacyjnej, będzie można obserwować zjawiska naukowe związane z ruchem ziemi oraz przekazywaniem i zachowaniem energii. Stanie więc zegar słoneczny i wahadło Newtona.

– W drugim zakolu rabatowej wstęgi będą instrumenty muzyczne: bębny, aerofon, dzwony rurowe i cymbały – zapowiada Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

W kolejnym zakątku pojawią się kostki wiedzy, czyli słupy z informacjami na temat owadów zapylających, roślin miododajnych i energii drzew. W tym miejscu będą także „domki” dla dzikich owadów, będzie można również odpocząć na ławkach w kształcie plastrów miodu.

Wszystko ma być gotowe latem, przetarg na wykonanie zielonej przestrzeni na Nowym Mieście zostanie ogłoszony w ciągu kilku najbliższych dni. Miasto szacuje, że inwestycja będzie kosztowała około 250 tys. złotych.

Z kolei przy ulicy Rubinowej, obok Zespołu Szkolno–Przedszkolnego nr 1, zostanie wyremontowane boisko i bieżnia, będą też nowe zabawki na placu zabaw. To inwestycja wybrana w głosowaniu Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego i pochłonie ok. 200 tys. zł.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama