Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta w Rzeszowie
Reklama

Po przyłączeniu Bzianki do Rzeszowa ratusz obiecał nową szkołę. Ta co prawda nie powstanie, ale stara przejdzie gruntowny remont i będzie wyglądać, jak nowa.

Mieszkańcy Bzianki, która częścią Rzeszowa jest od 2017 roku, mają powód do radości. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na rozbudowę szkoły podstawowej przy ul. Św. Jakuba. To była jedna z obietnic, jaką Tadeusz Ferenc, prezydenta Rzeszowa, złożył po przyłączeniu sołectwa z gminy Świlcza do stolicy Podkarpacia. 

– Na tę inwestycję najbardziej liczyliśmy. Obietnica została spełniona. Bardzo potrzebujemy powiększenia szkoły, bo obecny budynek jest już za mały, a nasze osiedle się rozwija, a co za tym, przybywa coraz więcej dzieci – mówi Kamil Skwirut, radny Rozwoju Rzeszowa, który mieszka na os. Bzianka.

Szkoła, według planu, ma być rozbudowana do czerwca 2020 roku. Obecna placówka, która powstała jeszcze w 1911 roku, a następnie rozbudowano ją w 2009 roku, ma około 650 m kw. Po remoncie powiększy się do ponad 1600 m kw. Zostaną wymienione wszystkie instalacje, powstaną cztery nowe sale lekcyjne z wyposażeniem, sala gimnastyczna z szatniami i mniejsza sala do ćwiczeń, biblioteka z czytelnią oraz gabinet lekarski.

Ponadto, wokół szkoły powstanie nowe boisko wielofunkcyjne, 60-metrowa bieżnia, bieżnia do skoku w dal, nowy plac zabaw, a także parking na 15 samochodów.  – W planach jest także wyremontowanie sal, które znajdują się obecnie w szkole – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Obecnie w szkole uczy się 92 dzieci w podstawówce i 24 w przedszkolu, które znajduje się w tym samym budynku. – Po przebudowie placówka w Bziance będzie mogła przyjąć o 200 dzieci więcej niż dotychczas, a to oznacza, że będzie się w niej mogło uczyć łącznie 300 uczniów – wyjaśnia rzecznik Chłodnicki.

Miasto przewiduje, że rozbudowa szkoły w Bziance będzie kosztowała ponad 7 mln zł.  – Ostateczna cena będzie znana po przetargu. Otwarcie ofert zaplanowaliśmy na 14 listopada. Jeśli uda się w pierwszym podejściu wybrać wykonawcę i pogoda na to pozwoli, to pierwsze prace rozpoczną się jeszcze w tym roku – zapowiada Chłodnicki.

W pierwotnej wersji ratusz na przyłączonej Bziance planował wybudować całkowicie nową szkołę. Okazało się jednak, że ceny działek są zbyt wysokie, dlatego zapadła decyzja o rozbudowie obecnej placówki. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama