Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta w Rzeszowie
Reklama

Po przyłączeniu Bzianki do Rzeszowa ratusz obiecał nową szkołę. Ta co prawda nie powstanie, ale stara przejdzie gruntowny remont i będzie wyglądać, jak nowa.

Mieszkańcy Bzianki, która częścią Rzeszowa jest od 2017 roku, mają powód do radości. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na rozbudowę szkoły podstawowej przy ul. Św. Jakuba. To była jedna z obietnic, jaką Tadeusz Ferenc, prezydenta Rzeszowa, złożył po przyłączeniu sołectwa z gminy Świlcza do stolicy Podkarpacia. 

– Na tę inwestycję najbardziej liczyliśmy. Obietnica została spełniona. Bardzo potrzebujemy powiększenia szkoły, bo obecny budynek jest już za mały, a nasze osiedle się rozwija, a co za tym, przybywa coraz więcej dzieci – mówi Kamil Skwirut, radny Rozwoju Rzeszowa, który mieszka na os. Bzianka.

Szkoła, według planu, ma być rozbudowana do czerwca 2020 roku. Obecna placówka, która powstała jeszcze w 1911 roku, a następnie rozbudowano ją w 2009 roku, ma około 650 m kw. Po remoncie powiększy się do ponad 1600 m kw. Zostaną wymienione wszystkie instalacje, powstaną cztery nowe sale lekcyjne z wyposażeniem, sala gimnastyczna z szatniami i mniejsza sala do ćwiczeń, biblioteka z czytelnią oraz gabinet lekarski.

Ponadto, wokół szkoły powstanie nowe boisko wielofunkcyjne, 60-metrowa bieżnia, bieżnia do skoku w dal, nowy plac zabaw, a także parking na 15 samochodów.  – W planach jest także wyremontowanie sal, które znajdują się obecnie w szkole – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Obecnie w szkole uczy się 92 dzieci w podstawówce i 24 w przedszkolu, które znajduje się w tym samym budynku. – Po przebudowie placówka w Bziance będzie mogła przyjąć o 200 dzieci więcej niż dotychczas, a to oznacza, że będzie się w niej mogło uczyć łącznie 300 uczniów – wyjaśnia rzecznik Chłodnicki.

Miasto przewiduje, że rozbudowa szkoły w Bziance będzie kosztowała ponad 7 mln zł.  – Ostateczna cena będzie znana po przetargu. Otwarcie ofert zaplanowaliśmy na 14 listopada. Jeśli uda się w pierwszym podejściu wybrać wykonawcę i pogoda na to pozwoli, to pierwsze prace rozpoczną się jeszcze w tym roku – zapowiada Chłodnicki.

W pierwotnej wersji ratusz na przyłączonej Bziance planował wybudować całkowicie nową szkołę. Okazało się jednak, że ceny działek są zbyt wysokie, dlatego zapadła decyzja o rozbudowie obecnej placówki. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

6 KOMENTARZE

 1. A to dobre !
  Obietnica bedzie spełniona jak temat bedzie zamknięty czyli :
  Szkoła rozbudowana i wyremontowana – wszystko na tip- top / obiekt odebrany przez wszystkie służby / pokropek zakończony / bla – bla-bla / szarfy – fanfary – fotosy
  A zapomniałem parking za mały chyba tylko dla Pedagogów od razu dopisać do przetargu aneks ;
  Parking minimum na 50 pojazdów bo za chwile bedzie kwik że samochodu mie ma gdzie postawić aby dziatwe wysadzić;
  Przypiminam urzędnikom w ratuszu myśleć – myślec – myślec nie na wczoraj a perspektywicznie ; O !
  I to non stop 24 na 24 wtedy rodzą sie pomysły.

 2. Miasto nie jeden przetarg ogłosiło, to niewiele kosztuje a zapytanie propagandowe jest zaspokojone.Znamy przypadki kiedy miasto ogłosiło budowę drogi mało tego nawet przetarg się odbył ale komisja konkursowa wygrała zapewne nie ta spółka projektową znajomego co miała wygrać i co dyrektor MZD albo sam albo na polecenie decydenta unieważnił przetarg.A sprawa dotyczyła opracowanie koncepcji i projekt budowy drogi z wiaduktem nad torami od ul.Warszawskiej do ul.Krakowskiej.Co ciekawe aby wszystko w papierach grało na sesje rady miasta złożony została wniosek o wycofanie środków finansowych na tem przetarg.Od tego czasu już nie wznowiono nowych przetargów ale władze chciały ale nie wyszło.Podobnie może być z innymi projektami chciałem ale te spółki chcą coraz więcej a więcej nie dam bo budżet miasta ma poważny dług, który nikt nie umorzy.Podobnie może być z przebudowa szkoły w Bzdziance a tym bardzie że radnego ne ma w radzie miasta.

Comments are closed.