Zdjęcie: Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

3,6 mln zł przekaże miasto Rzeszów na Podkarpacką Kolei Aglomeracyjną. O przyznaniu dotacji jednomyślnie zdecydowali miejscy radni. 

Pieniądze z budżetu miasta przeznaczone zostaną na wykup gruntu pod halę do obsługi szynobusów Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, a także na jej projekt i montaż. Hala powstanie w rejonie stacji Rzeszów Staroniwa. Za ogółem 136 mln zł wybuduje ją konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów oraz Agat.

– W ten sposób wywiązujemy się z deklaracji o wspieraniu PKA – mówił na wtorkowej sesji rady miasta Konrad Fijołek.

Dotacja jest efektem spotkań prezydenta Rzeszowa z marszałkiem województwa Władysławem Ortylem (PiS). To właśnie samorząd podkarpacki inwestuje w PKA.

PKA ma ułatwić dojazd do Rzeszowa mieszkańcom Jasionki, Dębicy, Przeworska, Strzyżowa i Kolbuszowej, a także mniejszych miejscowości. Pociągi na tych trasach mają kursować w godzinach szczytu co 30 minut, a poza nimi – co godzinę. 

Z samorządem województwa współpracuje 16 gmin, w tym Rzeszów. Miasto zobowiązało się m.in. do zapewnienia odpowiedniej infrastruktury przystankowej, chodników i parkingów. 

Pierwszy etap PKA ruszył w styczniu 2021 roku. Pociągi jeżdżą obecnie na trasach Rzeszów-Dębica, Rzeszów-Strzyżów, Rzeszów-Kolbuszowa Przed końcem 2021 roku, po zakończeniu prac związanych z elektryfikacją linii 71, zostaną uruchomione połączenia: Rzeszów-Kolbuszowa-Rzeszów.

Według szacunków łączna wartość PKA przekroczy 550 mln zł. 

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: