Zdjęcie: Archiwum
Reklama

Park na rzeszowskim Zalesiu wymaga gruntownej renowacji. Obecnemu właścicielowi nie jest już potrzebny. Trwają rozmowy z miastem o przejęciu nieruchomości.

Park znajduje się przy ul. Wieniawskiego i zajmuje powierzchnię 1,6 ha. Obecnie jest własnością Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dwa tygodnie temu pomiędzy rektorem UR prof. Aleksandrem Bobko, a prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem, rozpoczęły się pierwsze rozmowy o przejęciu nieruchomości przez miasto.

Miasto zdecydowało się na taki krok ze względu na mieszkańców osiedla, którzy od wielu lat proszą, by zagospodarować teren parku. Kilka lat temu miasto pozyskało w tamtym rejonie 40-arową działkę, na której powstał plac zabaw.

– Nie jest to jednak wystarczające dla mieszkańców. Chcemy zagospodarować szerszy teren. Planujemy przeprowadzić m.in. rewitalizację drzew, wybudować nowe alejki, czy zrobić boisko. Ale w pierwszej kolejności spytamy mieszkańców, czego potrzebują – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Uniwersytet Rzeszowski w parku przeprowadza tylko niezbędne prace. Ogranicza się w gruncie rzeczy jedynie do koszenia trawy. Do tej pory UR korzystał również ze znajdującego się w parku boiska sportowego.

– Obecnie boisko uczelni nie jest potrzebne, ponieważ zrobili je na swoim terenie – wyjaśnia Grzegorz Tarnowski, dyrektor Biura Gospodarki Mieniem w Rzeszowie. – Uniwersytet, który park ma w wieczystym użytkowaniu, chce nieruchomość przekazać miastu na własność nieodpłatnie.

Obecnie w parku prowadzone są tylko niezbędne prace pielęgnacyjne. Przycinany jest starodrzew, czyli zabytkowe dęby, buki i lipy. Miasto zapowiada, że wszystkie ewentualne prace będzie konsultować z konserwatorem zabytków.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.