Zdjęcie: Materiały szkoły

Sala gimnastyczna z prawdziwego zdarzenia, więcej sal lekcyjnych i specjalistycznych pracowni, stołówka oraz świetlica – tak po rozbudowie ma wyglądać Szkoła Podstawowa nr 34 na osiedlu Matysówka w Rzeszowie.

Matysówka od stycznia br. należy do Rzeszowa. Miasto zyskało nowe tereny, a w zamian niegdysiejsze sołectwo z gminy Tyczyn ma zyskać m.in. nową szkołę. Takie obietnice składał jeszcze w ub. r. sam Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Obietnica nowej placówki nie wzięła się znikąd, bo Szkoła Podstawowa nr 34 w Matysówce jest dość niewielka. – Mamy cztery sal lekcyjne, w tym jedną naprawdę dość niewielką, dwie średnie i jedną większą. Ponadto, jest u nas jedna pracownia komputerowa, biblioteka, świetlica i niewielka sala gimnastyczna licząca około 54 m kw. i trzy metry wysokości. Jak ośmioklasista podskoczy, to może dotknąć ręką sufitu – opisuje Lidia Kupiszewska, dyrektor szkoły w Matysówce.

– Rozbudowa szkoły jest niezbędna. Marzymy o tym, tym bardziej, że Matysówka ma potencjał rozwojowy. Coraz więcej osób tutaj się buduje, więc przybędzie też dzieci. Dziś rodzice muszą je wozić do innych szkół w centrum miasta, bo u nas nie ma za dobrych warunków lokalowych – dodaje.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem marzenie dyrekcji o większej szkole spełni się w 2021 roku. Miasto właśnie przymierza się do opracowania koncepcji. Ta powinna być gotowa w okolicach czerwca, potem przetarg na wyłonienie wykonawcy, a początkiem 2020 roku rozbudowa.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wstępnie miasto chce, aby do istniejącego budynku dobudować dwa nowe. – Przed szkołą powstałby obiekt, w którym znajdowałyby się sale lekcyjne i pracownie, a za nią sala gimnastyczna z prawdziwego zdarzenia. W istniejącym budynku byłaby świetlica i stołówka – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Wszystkie trzy części zostałyby połączone przewiązkami tak, by dzieci nie musiały wychodzić na zewnątrz – dodaje.

Rozbudowa szkoły w Matysówce ma sprawić, że liczba uczących się dzieci zwiększy się do 400. Obecnie jest ich 110 w klasach 1-8 i po 23 w „zerówce” i punkcie przedszkolnym. Szkoła w tej chwili zatrudnia 24 nauczycieli. Po powiększeniu szkoły liczba pedagogów zapewne się zwiększy. Koszt rozbudowy podstawówki w Matysówce wstępnie wyceniono na ok. 8 mln zł.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama