Zdjęcie: Pixabay
Reklama

,,UWAGA! Obszar zapowietrzony – zgnilec amerykański pszczół” – tabliczki z taką informacją pojawią się w podrzeszowskich miejscowościach i na rzeszowskich osiedlach. Ostrzegają przed chorobą zakaźną pszczół.

– Choroba nie jest groźna dla ludzi, ani innych zwierząt – zapewnia Beata Sander z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Zarówno Rzeszów jak i sąsiednie gminy otrzymały rozporządzenie powiatowego lekarza weterynarii w Rzeszowie, w którym informuje o chorobie pszczół na naszym terenie.

Za obszar zapowietrzony zgnilcem amerykańskim pszczół uznaje się: Malawę, Krasne, Kielnarową, Tyczyn, Chmielnik, a także osiedla w Rzeszowie: Budziwój, Białą, Matysówkę, Zwięczycę, Drabiniankę, Zalesie, Słocinę, Zawiszy Czarnego, Dąbrowskiego, Staroniwę, Piastów, Grota-Roweckiego, Nowe Miasto, Paderewskiego, Kmity, Pułaskiego, Śródmieście, Mieszka I, Wilkowyję, F. Kotuli, Krakowską – Południe, Kr. Augusta, 1000-lecia, Wł. Andersa, Pobitno, Baranówkę, Staromieście, Załęże.

– I to właśnie ten teren zostanie oznakowany tablicami zgodnie z rozporządzeniem powiatowego lekarza weterynarii w Rzeszowie – wyjaśnia Beata Sander. 

Rozporządzenie zakazuje na powyższym obszarze przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece, przez które przenosi się choroba. Zabronione jest również organizowanie wystaw i targów z udziałem pszczół.

Na obszarze zapowietrzonym nakazuje się posiadaczom zwierząt zgłaszanie miejsc, w których przebywają gatunki wrażliwe na zgnilec amerykański pszczół powiatowemu lekarzowi weterynarii w Rzeszowie oraz przegląd pasiek.

Co to za choroba? 

Zgnilec amerykański pszczół jest chorobą wywoływaną przez bakterię Paenibacillus larvae i
występuje u pszczoły miodnej Apis mellifera oraz u innych gatunków pszczół z rodzaju Apis spp. na całym świecie. Choroba atakuje larwy pszczół – tzw. czerw.

Bakteria wytwarza przetrwalniki, które są bardzo odporne zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury oraz na działanie wielu środków dezynfekujących. Zakażenie następuje drogą
pokarmową – podczas karmienia larw przez robotnice. Zainfekowany czerw zwykle umiera, ale przetrwalniki w zasklepionych komórkach mogą przetrwać przez wiele lat.

Najczęstszymi przyczynami rozprzestrzeniania się choroby są błędy popełniane przez pszczelarzy – brak higieny, brak wymiany starych plastrów na nowe, składowanie starych ramek przez bardzo długi okres, używanie zanieczyszczonego przetrwalnikami sprzętu.

Dla każdego pszczelarza palenie pszczół jest działaniem okrutnym, niestety w przypadku zgnilca amerykańskiego absolutnie koniecznym.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama