Miasto wybrało wykonawcę przebudowy Grunwaldzkiej. Zapłaci ponad 13 mln zł

Rzeszowska firma OBO zmodernizuje deptak na ulicy Grunwaldzkiej – zdecydowało miasto. Jeszcze w tym miesiącu ma podpisać umowę z wykonawcą. 

 

Wizualizacje: materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Firma OBO Polska była jedną z trzech, które złożyły oferty do trzeciego już przetargu na modernizację ulicy Grunwaldzkiej (dwa poprzednie unieważniono z powodu astronomicznych kwot firmy Strabag – najpierw 15,8 mln zł, potem prawie 16,4 mln zł). 

Do trzeciego przetargu zgłosiło się wspomniane OBO z ofertą 13 681 883 zł, a także Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych w Krośnie – 13 997 000 zł i ponownie Strabag z ofertą 15 895 790 zł.

Miasto w budżecie miało zapisane na inwestycję ok. 4 mln zł, choć zakładało już wtedy, że ta kwota będzie niewystarczająca, bo już sam kosztorys inwestorski przewidywał, że miasto będzie musiało wydać na remont deptaka ok. 10 mln złotych. 

We wtorek (5 września) Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa poinformował, że miasto wybrało ofertę firmy OBO, co oznacza, że kolejnego przetargu już nie będzie, ale do inwestycji trzeba będzie dołożyć kilka milionów złotych.

– Umowa ma zostać podpisana do połowy września. Wykonawca będzie miał 12 miesięcy (od daty podpisania umowy) na wykonanie zadania – przekazał we wtorek Artur Gernand.

Jak się zmienia ulica?

Ulica Grunwaldzka jest ostatnią w rzeszowskim Śródmieściu, która czeka na odnowienie. Wcześniej przebudowano deptaki przy ulicach: 3 Maja i Kościuszki. 

Grunwaldzka zostanie przebudowana od skrzyżowania z ul. Kościuszki do skrzyżowania z ul. Sobieskiego. Zakres prac będzie bardzo duży. Największą i najdroższą częścią będzie przebudowa starych, często wadliwie działających instalacji podziemnych.

– Przebudowane i remontowane będą m.in. kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieci wodociągowa i gazowa. Przebudowane będzie także oświetlenie uliczne – zamontowane zostaną energooszczędne oprawy LED – zapowiadają przedstawiciele ratusza. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wymieniona zostanie także nawierzchnia deptaka. Zniknie betonowa kostka brukowa. Od skrzyżowania z ul. Kościuszki do skrzyżowania z ul. Kopernika, zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków, ułożona zostanie szara kamienna kostka.

– Natomiast od ul. Kopernika do ul. Sobieskiego płyty granitowe o wymiarach 30 na 60 cm – wyjaśnia Gernand. To takie płyty, jakie jakie położono na ulicy Kościuszki. 

Inwestycja obejmie także przebudowę placu przed budynkiem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Historyczne ogrodzenie zostanie wyremontowane i częściowo wymienione, ułożona zostanie nowa nawierzchnia, będą 32 ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci.

Więcej zieleni na deptaku 

Wykonawca wypielęgnuje też drzewa przy budynku UR. Pojawią się też nowe: graby pospolite „frans fontaine” – 37 sztuk i platany klonolistne „alphen’s globe” – 9 sztuk.

Drzewa posadzone zostaną po stronie zachodniej ulicy: od ul. Kościuszki do budynku UR, a także na skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej z ul. Jana III Sobieskiego i na placu na skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej z ul. Bernardyńską – drzewa o koronie kulistej.

– Wszystkie drzewa będą wyposażone w automatyczny system nawadniania i napowietrzania – poinformował Artur Gernand. Nowymi elementami na deptaku będą parklety – na placu przy skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Bernardyńskiej.

Projekt zakłada także stworzenie Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej w jego historycznym miejscu – rejon studni przy skrzyżowaniu z ul. Bernardyńską. Będzie miał formę wyniesionego monumentu z czarnego granitu z inskrypcją.

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama