Budki dla jerzyków
Zdjęcie: Urząd Miasta Rzeszowa

Na elewacji budynku przy ul. Leszczyńskiego 3a jest kilkadziesiąt budek dla jerzyków. Miasto chce wieszać kolejne. W sumie ma ich być 500.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne w miejskim ekosystemie są jerzyki. Bardzo nam zależy na tym, by znalazły w Rzeszowie odpowiednie warunki do życia. Dlatego postanowiliśmy na naszych budynkach wieszać budki lęgowe dla tych ptaków – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych.

Na budynkach zarządzanych przez MZBM ma zawisnąć ok. 500 budek lęgowych dla jerzyków. Kilkadziesiąt już zostało zawieszonych, m.in. na remontowanym budynku przy ul. Leszczyńskiego.

– W naszych magazynach mamy jeszcze 400 budek przekazanych nam przez Urząd Miasta Rzeszowa – mówi Jerzy Jędryka, specjalista ds. pozyskiwania funduszy rzeszowskiego MZBM.

Jerzyk – wróg komara

Jerzyk jest naturalnym wrogiem komarów. Dziennie potrafi zjeść ich około 20 tys. W ostatnich latach liczba tych ptaków znacznie się zmniejszyła. By ratować ich populację, w miastach zaczęto wieszać dla nich budki lęgowe.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Budki na ścianie budynku przy Leszczyńskiego zawisły od strony północnej – zgodnie z poradami ornitologów. Znajdują się co najmniej 5 m od ziemi i są oddalone od okien, bo ptaki potrzebują dużo przestrzeni.

– Liczymy, że jerzyki, które wrócą z Afryki po zimie, zasiedlą nasze budki. Zamierzamy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu lęgowego wszystkie 400 budek, które mamy w magazynie, rozwiesić na ścianach zarządzanych przez nas budynków. Liczymy, że za naszym przykładem pójdą inni zarządcy nieruchomości – podkreśla prezes Szczepanek.

Masowanie montowanie w Rzeszowie budek dla jerzyków w kampanii wyborczej zapowiadał Konrad Fijołek. Ogłaszał, że w najbliższym czasie na terenie miasta będzie 750 budek dla ok. 1000 tych pożytecznych ptaków. Po wyborach prezydent zdecydował, że miasto nie będzie używało chemicznych oprysków do zwalczania komarów, mimo wielu skarg

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama