Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa
Reklama

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne zaprojektuje Budimex z Warszawy za 73,7 mln zł – tak w piątek zadecydowało miasto. 

 – Teraz oferta wybranej firmy trafi do tzw. kontroli uprzedniej. Jest ona niezbędna, gdy inwestycje są realizowane z dofinansowaniem unijnym. Umowę z wykonawcą podpiszemy zatem w styczniu – zapowiada Agnieszka Siwak-Krzywnos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Budową i zaprojektowaniem RCK było zainteresowane 7 firm. Oferty złożyli: Budimex z Warszawy – 73,7 mln zł, Erbud z Warszawy – 81,5 mln zł, Admietz ze Strzelec Opolskich – 82,9 mln zł, Baudziedzic z Rudnej Małej – 85,1 mln zł, SKB z Warszawy – 88,3 mln zł. Najwyższą i jedyną trzycyfrową ofertę złożyło konsorcjum firm z Krakowa i Chmielnika: Ajprofibud i Torpol – 109,2 mln zł.

Analiza złożonych ofert trwała dwa miesiące. Wcześniej miasto miało problem z otwarciem ofert, ponieważ potencjalni wykonawcy złożyli około 1000 pytań do inwestycji, na które przed otwarciem ofert trzeba było odpowiedzieć. Miasto planuje, że tuż po podpisaniu umowy z wykonawcą, rozpocznie się projektowanie. Potrwa ono do końca 2021 roku.

Na lata 2022-2023 zaplanowano budowę centrum przesiadkowego. Inwestycja zakłada przebudowę placu przed dworcem PKP. Powstaną tam perony autobusowe oraz miejsce dla ładowarek autobusów elektrycznych. Z placu docelowo mają korzystać autobusy miejskie i regionalne.

W jego podziemiach ma z kolei powstać parking na minimum 110 miejsc, m.in. dla taksówek, około 30 miejsc typu Kiss&Ride oraz około 60 tzw. długiego postoju. Plan budowy RCK przewiduje przebudowę budynku dworca PKP. Zmieni się przede wszystkim jego wewnętrzna aranżacja, która ma być bardziej funkcjonalna dla pasażerów. Budynek zyska nowoczesny systemy teleinformatyczne.

Inwestycja zakłada także przebudowę układu drogowego w centrum miasta – ulicę  Grottgera – od jej skrzyżowania z ulicą Asnyka do jej skrzyżowania z ulicą Żeromskiego, gdzie powstanie m.in. dwupasmowe rondo.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama